banner

Greenpeace üyeleri, Microsoft'u işgal etti
Greenpeace üyeleri, yazılım şirketlerinin doğa kirliliğine yol açtıklarını ileri sürerek, Microsoft'un İstanbul'daki binasına tırmanarak eylem yaptı.

Haberi izlemek için tıklayın

Greenpeace üyesi 8 kişi, sabah saat 07.30 sıralarında Beşiktaş Levent Aydın Sokak'ta bulunan Microsoft'un binasının önüne geldi. Yazılım şirketlerinin veri merkezinde kullandığı enerjiyi kömür ve nükleer gibi enerjilerden sağlayıp doğa kirliliğine yol açtıklarını ileri süren Greenpeace üyeleri, beraberinde getirdikleri seyyar merdivenle şirketin girişindeki yüksek bölüme tırmanmaya çalıştı. Bir eylemci yukarı çıktıktan sonra şirketin özel güvenlik elemanları duruma müdahale etti. Eylemcilerden birini merdivenle tırmanırken paçasından yakalayan güvenlik görevlisi, aşağıya indirdi. Şirketin girişindeki yüksek bölüme çıkan eylemci ile şirketin girişinde bulunan arkadaşları, Türkçe ve İngilizce, "Microsoft Bulutun ne kadar temiz" yazılı pankart açtı. Sabah işyerlerine gelen şirket çalışanları ise eylem karşısında şaşkınlık yaşadı.

Eylemin içeriğine ilişkin bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, "Günümüzde, fotoğraf, müzik paylaşımı için veri merkezini kullanıyoruz. Bulut Bilişim Sistemleri adı verilen veri merkezleri, nükleer gibi tehlikeli ve kömür gibi kirli enerjiler kullanıyor. Microsoft'ta veri merkezinin enerjisini sağlarken çoğunlukla kömür gibi kirli enerjileri kullanıyor. Greenpeace olarak dünyada en fazla enerji tüketen sektörlerden olan IT sektöründe veri merkezlerinin temiz enerji kullanmalarını istiyoruz. IT merkezleri eğer bir ülke olsaydı dünyanın en çok elektrik tüketen 5. ülkesi olacaktı. Veri merkezleri 180 bin evin kullandığı enerjiyi kullanıyor. Eğer bu hızla enerji kullanmaya devam ederlerse 2020 yılında bu enerjilerini 5 katına çıkartacaklar. Biz Greenpeace olarak bu gibi şirketlerin veri merkezlerinin enerjilerini temiz enerjilerden sağlamalarını istiyoruz" dedi.

Pankart açıp bir süre bekleyen eylemciler, olay yerine gelen polisin uyarılarının ardından eylemlerini sonlandırdı. Greenpeace üyeleri ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.