banner

Anıtkabir'in karşısına imam hatip açılıyor
Anıtkabir’in karşısında bulunan Alparslan İlköğretim Okulu’nun önümüzdeki yıldan itibaren İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceği açıklandı.

anıtkabirAnıtkabir’in karşısında bulunan Alparslan İlköğretim Okulu’nun önümüzdeki yıldan itibaren İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceği açıklandı. 4 yıl boyunca okullarının yenilenmesini bekleyen öğrenciler ve veliler, daha yeni kavuştukları okullarının ellerinden alınmasına tepkili.

Çankaya İlçesi Bahçelievler semtinde Anıtkabir’in karşısında bulunan 50 yıllık Alparslan İlköğretim Okulu, 2007 yılında, velilere ve semt sakinlerine, “Avrupa standartlarına okul yapacağız” denilerek yıkıldı.

Öğrenciler 4 yıllığına Yücetepe İlköğretim Okulu’na nakledildi. İkili eğitime başlanan Yücetepe İlköğretim Okulu’nun öğrencileri de mağdur olurken, Alparslan İlköğretim Okulu öğrencileri bu süre boyunca akşamcı okudu. Okul tamamlandı, öğrenciler okullarına döndü.

Ancak, birkaç gün önce öğrenciler, okullarının gelecek yıl İmam Hatip Lisesi olacağını öğrendi. Duruma tepki gösteren veliler ve öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü, ancak, sonuç alamadı.

Öğrenci ve veliler tepkili

Anıtkabir karşısında bulunan okullun gelecek yıl İmam Hatip Lisesi olmasına karar verildiğini öğrenen veliler, buna tepki gösterdi. 23 Nisan’ı okullarında çeşitli etkinliklerle kutlayan aileler ve öğrenciler, okuldaki tören ardından Anıtkabir’e yürüdü. Türk bayrakları açan ve Atatürk fotoğraflarıyla Anıtkabir’e yürüyen öğrenci ve veliler, ‘Okulumuz İmam Hatip olmayacak’ ve ‘Okuluma dokunma’ sloganları attı. Anıtkabir’i ziyaret ederek burada saygı duruşunda bulunan öğrenci ve veliler daha sonra dağıldı.

Okul Aile Birliği imza topladı

Okul Aile Birliği, okullarının İmam Hatip Lisesi olmaması için imza topladı. Veliler, toplanan imzaların Milli Eğitim Bakanlığı ve Ankara Valiliği’ne göndereceklerini belirtti. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ile Ankara Milletvekili Levent Gök de okula gelerek ailelere ve öğrencilere destek verdi.

Okul Aile Birliği Başkanı Buket Çanga, okullarının İmam Hatip Lisesi yapılmak istenmesine şaşırdıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Çocuklarımız 4 yıl boyunca başka okullara gitmek zorunda kaldı. Tam ’Okulumuza kavuştuk’ diye sevinirken şimdi de İmam Hatip Lisesi yapılmak isteniliyor. Okulumuz Anıtkabir’in karşısında olduğu için ‘Acaba özel olarak mı İmam Hatip Lisesi yapılıyor?’ sorusunu akıllara getiriyor. Burası bizim mahallemiz, bu okul da mahallemizin çocuklarının okulu. 4 senedir biz bu okulun bitmesini bekledik. Aldığımız maaşı servise verdik. Okulumuzun elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz.”

(cnntürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.