banner

Amaç: Kuzey Kıbrısı eğitim adası yapmak
Sabah Gazetesi Yazarı Yaşar Özay’ın bugünkü yazısı.

63 milletten öğrenciyi KKTC'de buluşturan Yakın Doğu Üniversitesi, uluslararası araştırmalarla öne çıkıyor. Amaç, Kuzey Kıbrıs'ı eğitim adası haline getirmek

1988'de Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da kurulan Yakın Doğu Üniversitesi, bugün 63 milletten 20 bin öğrencinin eğitim gördüğü uluslararası bir okul konumunda. Çağdaş bir kampus alanında yer alan üniversite bünyesinde 16 fakülte ve 4 yüksekokul var. Yakın Doğu Üniversitesi kampusunda bulunan üniversiteye akademik bir özellik kazandıran İleri Araştırmalar Merkezi'nde ise uluslararası bilimsel araştırmalar yürütülüyor. Bu yıl 25'inci yılını kutlayan Yakın Doğu Üniversitesi'nin tek amacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) bir eğitim adası haline getirmek. Bu konuda adada eğitim vermek isteyen tüm eğitim kurumlarına kucak açıyor. Çünkü adadan mezun olan öğrenciler, KKTC'nin fahri temsilcisi gibi gittikleri ülkelerde çalışıyorlar.

SÜPER BİLGİSAYAR

Yakın Doğu Üniversitesi'nde öğrencilerin yarısı burslu eğitim görüyor. ÖSYM bursları dediğimiz, tam ve yarı eğitim burslarının dışında, sporcu bursu, 3'üncü ülke vatandaşı bursu, KKTC vatandaşı bursu gibi olanaklar da var. Bunun yanında yurt, yemek ve öğrenim masraflarını birleştiren "ekonomik paket" programları da sunuluyor. Yakın Doğu Üniversitesi'nin uluslararası standartlardaki çalışmaları KKTC'nin de adını dünya bilim çevresinde duyurmasını sağlıyor. Bunlardan en önemlisi de hesaplama hızı ve kapasitesiyle kurulduğu yıl, dünya üniversiteleri arasında 13'üncü sırada yer alan Yakın Doğu Üniversitesi "Süper Bilgisayarı". Yakın coğrafyadaki en güçlü 2'nci bilgisayar olma özelliğini taşıyan bilgisayar bugüne kadar dünya çapındaki araştırmalara önemli katkılar sağladı. Hatta "Süper Bilgisayar" sayesinde KKTC, yüzyılın deneyi olarak bilinen ve CERN tarafından yürütülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider-LHC) deneyine katkı sağlayan 30 ülkeden biri oldu.

RUMLAR TÜRK HEKİMLERE KOŞUYOR

Yakın Doğu Hastanesi, Akdeniz'in son teknolojiyle donatılmış tek hastanesi. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, KKTC'den Rumların, bu hastanedeki olanaklar nedeniyle akın akın tedaviye geldiklerini söylüyor. Günsel, "Kendilerini Türk doktorlara emanet eden Rumlara by pass ameliyatı yapıyoruz" diyor.

NETWORK ZENGİNİ OLUYOR

Kuzey Kıbrıs'ın akademik kadro, fakülte ve öğrenci bazında en büyüğü Yakın Doğu Üniversitesi. Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, "63 ülkeden 20 bin öğrenciye 76 bölümde eğitim veriyoruz. Her zaman için en büyük sermayeniz kişisel networkümüzdür" diyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.