banner

Çalışmak için değil okumak için geldiler
Bakan Şahin "Avrupalılar Türk deyince tahta bavuluyla çalışmaya gelenleri hatırlıyordu" dedi.

bakan şahinİçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, resmi ziyaretler için geldiği Viyana'da İmam hatip mezunu öğrencilerin kurduğu Wonder adlı öğrenci derneğinin ''Viyana buluşmaları'' konulu etkinliğine onur konuğu olarak katıldı.

Çoğunluğunu Viyana'da yüksek öğrenim gören İmam hatip mezunu öğrencilerin oluşturduğu 500 kadar katılımcıya seslenen Şahin, imam hatip mezunlarının uğradığı haksızlıkları dile getirerek, ''Sorun bizimdi ve biz sorunun nedenlerini ve sanıklarını yargılayıp zaman kaybetmek yerine sorunu fırsata dönüştürme noktasındaydık. Ama biz devletimize, milletimize küsmedik. Bazıları gibi silaha sarılıp kavga etmedik. Afettik.'' diye konuştu.

Şahin'in, yönelttiği ''Sizler de afettiniz mi ?'' sorusuna salondaki öğrenciler de yoğun alkışlarla karşılık verdi.

İmam hatip mezunu öğrencilerin yüksek öğrenim görmek üzere Viyana'ya gelişlerinin hikayesinden bahseden Şahin, Viyana'ya ilk eğitim yolculuğuna çıkan öğrencilerin bürokratik işlemlerini çözen ÖNDER'in başkanlığını o dönem kendisinin yaptığını söyledi.

Türkiye'de katsayı problemi nedeniyle yüksek öğrenim göremeyen imam hatip mezunu öğrencilerininin Viyana'da yüksek öğrenim görmelerini sağlayan WONDER adlı öğrenci derneğinin çalışmalarından övgüyle söz eden Şahin, ''Wonder hadisesi''nin yüz yıl boyunca etkisini devam ettirecek insani bir çalışma olduğunu belirtti. 

Tahta bavul yerine kalemiyle, bilgisayarıyla geldiler

1960'lı yıllarda Avrupa ülkelerine işçi olarak giden Türk vatandaşlarına atıfta bulunan Şahin, ''Avrupalılar Türk deyince tahta bavuluyla çalışmaya gelenleri hatırlıyordu. Ancak bu sefer kalemiyle, diz üstü bilgisayarıyla gelen ve ben 'üniversitede okumak istiyorum' diyen Türklerle tanıştı. Bu ülkemiz ve milletimiz için çok önemlidir'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.