banner

Cizreli Genç mucitler ABD’de temsilcimiz olacak
Şırnak'ın Cizre ilçesinde iki öğrenci, 'Genç Mucitler' yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Cizreli iki öğrenci ABD'de düzenlenecek yarışmada Türkiye'yi temsil edecek.

genç mucitlerCizre Lisesi'nde eğitimlerine devam eden Haşim Yaşar ve Umut Bayık, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki ve teknik okullar arasında ülke çapında gerçekleştirilen 'Genç Mucitler Projesi' yarışmasına internet üzerinden başvurularını yaparak yarışmaya katıldı. İki öğrenci, 'Canlıların beynini kontrol etme çipi, Alarmhal(Alarımlı halı), Hava temizleme cihazı ve Orman sulama ve yangın söndürme' projeleriyle Türkiye birincileri oldu. Sonuçların yaklaşık 2 ay önce açıklandığı, ancak iki öğrencinin derslerinden dolayı Ankara'da düzenlenen törene katılamadığı öğrenildi.

Okuldaki derslerinden dolayı Ankara'ya gidemeyen genç mucitlerin birincilik ödülleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi. Cizreli genç mucitler birincilik ödüllerini Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden aldı.

‘Projeyi ilk fare üzerinde denedik’

Genç mucitlerden Umut Bayık, canlıların beynini kontrol etme çipi projesini öncelikle bir farenin üzerinde denediklerini söyledi. Birinci denemede istedikleri sonucu elde edemediklerini söyleyen Bayık, malzeme eksikliğinden dolayı olumsuz sonuç aldıklarını belirtti. Umut Bayık şöyle dedi: "İlk başta malzeme eksikliklerimiz vardı, ama daha sonra idareci ve öğretmenlerimizle görüştük ve bize destek verdiler. Daha sonra projemizi çok geliştirip Ankara'daki Türk Patent Enstitüsü'ne göndermeye karar verdik. Projemize çok olumlu baktılar ve bunu daha da geliştirmek için klinik laboratuarda birçok denemeler yaptılar ve projemizi istediğimiz seviyeye getirdiler. Türkiye birincisi olduğumuz ve Türkiye'yi uluslararası yarışmasında temsil edeceğimizden dolayı çok mutlu ve gururluyuz. "

Bir diğer genç mucit Haşim Yaşar ise bilgiyi yeniden yapılandırmanın her alanda özellikle de tıp, enerji ve teknolojik ürün gibi alanlarda önlerine sınırsız bir dünya koyduğunu söyledi. Haşim Yaşar, "Bu dünya bildiğimiz dünyadan biraz farklı, bu dünya yaşamak için nefes almayı bile yeniden öğrenmeli; ellerimizi, ayaklarımızı ve yeteneklerimizi yeniden keşfetmeliyiz. Yaşadığımız yöre bu konulara biraz yabancı olsa da okulumuzdan, öğretmenlerimizden hep destek aldık ve bu noktaya geldik. Yeteneklerimizi görüp geliştirmeye ve iyileştirmeye çalıştılar. Onun için onlara çok teşekkür ediyorum. Bir süre önce Türk Patent Enstitüsü'nün internet sitesine başvuruda bulunduk. Daha sonra da Türkiye birincisi seçildik. Bu yaz Amerika'da dünya geneli yapılacak 'Genç Mucitler' yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek olmanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. " şeklinde konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.