banner

Öğretmenler ne yapıyor
Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer’in bugünkü yazısı.

öğretmenler ne yapar‘Aynı gömleği, ceketi giydiğim için öğrencilerim dalga geçiyor, saklana saklana ders anlatıyorum. Halbuki öğrencilerin dikkatini çekmeliyim.

Yüksek lisans mezunuyum, ilkokul mezunu hizmetli maaşından az maaşım. Ek ders ücreti, 45 dakika 30 kişiye ders anlatmanın ücreti 7.3 TL ve öğretmenlerin yarıdan fazlası ek ders ücreti almıyor. İki gün hastalan rapor al, tüm hafta ek dersin kesilir.

Sayın Başbakan ‘15 saat çalışıyorsunuz, sizin ücretiniz diğer memura haksızlık diyor?’ Peki diğer memurlar 8 saatin her dakikasında iş mi yapıyor?

Mesaiden çalıp, telefonla konuşmuyor mu? Lavoboya gitmiyor mu? Mesai saatinde internette sörf yapıp oyun oynamıyor mu? Sigara molası vermiyor mu? Mesai saati içerisinde market ihtiyacını görmüyor mu? Abdest alıp namaz kılmıyor mu?

Peki imam kaç saat çalışıyor? Sadece namaz kıldırmıyor mu?’

Okur Ünal Karakaş yazıyor bunları.

Tutmuş, öğretmenlerin yaptığı bazı işleri sıralamış; hepsi de iki-üç satırlık 176 madde...

“Toplantılara katılınacak, yıllık plan yapılacak, günlük plan yapılacak, OGYE çalışmasına katılınacak, TKY çalışmalarında bulunulacak, nöbet tutulacak, sınıflar düzenlenip panolar hazırlanacak, toplantılar hafta sonları veya ders saatleri dışında yapılacak, kurumların açtığı sınavlara ucuz işgücü olarak gidilecek, seçimlerde zorunlu olarak sandık başkanı olunacak, envai çeşit tören, kutlama vb. programa katılınacak, her hafta tüm öğrenciler için ve tüm derslerde değerlendirme formları doldurulacak, kişisel dosyalar her dönem sonunda doldurulacak, öğrenci tanıma fişleri doldurulacak, sınırsız sorumluluk, öğrenci takılıp düştüğünde polise ifade verilecek. Hiçbir dayanağı olmaksızın dayakçı öğretmen olmakla suçlanılacak, öğrencilere çalışma kâğıdı hazırlanacak, öğrencilere yarın ne gibi etkinlikler yaptırabilirim diye düşünülecek, velilerle görüşülecek, teneffüslerde çocukların şikâyetleri dinlenecek...”

Daha 25 konuyu yazabildik... Yerimizin boyutunu geçiyor.

Ve son madde: “Her dönemin başında ve sonunda zümre öğretmenler tarafından müfredatı değerlendirme raporu yazılacak ama bu raporlar bir tek Allah’ın kulu tarafından adam gibi okunmayacak, öğretmenler müfredatla ilgili aynı sıkıntıları yaşamaya devam edecek.”

İşini gereği gibi yapan bu öğretmenlere üzülmemek elde değil.

Sezaryen ve kürtaj dersleri kalkacak mı?

İSTANBUL Tabip Odası Yönetim Kurulu, kürtaj konusundaki sözleri üzerine Başbakan’a su soruları yöneltti:

“Tıp fakültesi müfredatını değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

Artık sezaryen ve kürtaj dersleri kalkacak mı?

Hekimliği nasıl uygulayacağımıza ve kadınların bedenleri üzerindeki tasarruflarına artık siz mi karar vereceksiniz?

İnsan sağlığı ve kadının bedeni üzerindeki haklarının, erkek egemen söylemlerle siyasi polemiklere malzeme yapılmasından ve evrensel bilimsel değerler yerine muhafazakâr yaklaşımın gündelik yaşama müdahalesinden kaygılıyız.”

(Yalçın Bayer-hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.