banner

KOSGEB, girişimciyi ilkokuldan yetiştirecek




Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) mayıs ayı toplantısının konuğu KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan oldu.Kaplan, Milli Eğitim Bakanlığı ile girişimcilik kültürünün ilkokulda verilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti.

girişimcilik ilkokuldan itibaren verilmeliKOSGEB Genel Başkanı Mustafa Kaplan, dün ASKON'da yaptığı konuşmada, girişimcilere yeni destek programları hazırladıklarını söyledi. Girişimcilerin banka kredileri ya da eş dosttan borç almak dışında para bulamadığına dikkat çeken Kaplan, Türkiye'de banka kredileri dışında Avrupa'daki gibi fon kuruluşları olması gerektiğini söyledi. Kaplan, Avrupa'daki fon kuruluşlarının girişimciye 2-3 yıl geri ödemesiz kredi verdiğine, bu anlayışın Türkiye'de de olması gerektiğine işaret etti. KOSGEB olarak girişimcilere her türlü desteği verdiklerini anlatan Kaplan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yardımlarıyla Türkiye'de bireysel yatırımcının önünü açmak için önümüzdeki dönemlerde mevzuat oluşturulacağını kaydetti. KOSGEB olarak toplumun tüm katmanlarına girişimcilik kültürünü yaymaya çalıştıklarını ifade eden Mustafa Kaplan, bunun topluma yerleşebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'yla beraber bir çalışma yürüttüklerini açıkladı. Girişimcilik kültürünün ilkokulda verilmesi için çalışma yaptıklarını belirten Kaplan, bu konuda şunları söyledi: "Girişimcilik, zor bir süreçtir. Bu, bir günde olacak şey değildir. Bu konuda KOSGEB olarak eğitim faaliyetleri yaptık. 80 bin kişiyi eğitimden geçirdik. Bu, tarlaya tohum saçmaktır. Girişimcilere başlangıçta başarılı bir işletme olabilmek için ne yapmaları gerektiğini anlatmaya çalıştık. 4 bin girişimci bu vesileyle kendi işletmesini kurdu. Özellikle üniversite gençliğini girişimciliğe yönlendirmemiz gerekir. Çünkü girişimcilik, üniversite gençliğindedir."

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.