banner

İnsanlarda ürünler gibi barkodlanmalı mı?
ABD’li bilimkurgu yazarı Elizabeth Moon’un bir tartışma programında, “Herkesin vücuduna yerleştirilmiş bir barkod olması hızlı ve çabuk teşhis imkanı sağlar” sözleriyle savunduğu fütürist fikir insan hakları örgütleri tarafından eleştirildi.

insanlar barkodlanacak mıKontrolcü bir sistem yaratacağını söyleyen insan hakları savunucuları, bugün bile Amerikan pasaportlarında radyo frekans etiketleriyle takip imkanı olduğunu belirtti.

Fikre şüpheyle yaklaşanlar aynı zamanda, her bilgisayarın hackerlar tarafından çökertilebildiği bir ortamda, çiplerin de kötüye kullanılabileceğini savundu. İnsan barkodlama uygulamasını destekleyenler ise bu sayede ailelerin çocukları ve yaşlıları takip edip koruyabileceğini; üstelik seyahat edenlerin güvenlik kuyruklarında zaman kaybetmeyeceğini söylüyor.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.