banner

Alman öğrencilere Ankara'da mesleki eğitim
ASO Başkanı Özdebir: "Almanya'da, meslek lisesini bitirip ZF Firmasında çıraklık eğitimi alan 14 öğrenci ve 4 öğretmen, AB Leonardo Da Vinci projesi kapsamında 3 haftalık eğitim için Ankara'ya geldi"

alman öğrencilerAnkara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Almanya'da, meslek lisesini bitirip ZF Firmasında çıraklık eğitim alan 14 öğrenci ve 4 öğretmenin, AB Leonardo Da Vinci projesi kapsamında 3 haftalık eğitim için Ankara'ya geldiklerini bildirerek, "İnsan kaynağının niteliğini yükseltmek için gayretlerimiz sürecek" dedi.

Özdebir, ASO ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 1994 yılında kurulan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi ile Almanya'nın Passau Meslek Lisesi'nin geçen yıl kardeş okul olduklarını belirterek, "Almanya'da, meslek lisesini bitirip ZF Firmasında çıraklık eğitim alan 14 öğrenci ve 4 öğretmen, Avrupa Birliği'nin Leonardo Da Vinci projesi kapsamında Ankara'ya 3 haftalık eğitim için geldi" diye konuştu.

Teknolojik gelişmelerden haberdar olmak, toplumlar arasında kültür alış verisinde bulunmak için güzel bir fırsat olduğunu anlatan Özdebir, "İnsanlarımız, sürdürülebilir kalkınma içinde olacaksa daha yüksek katma değerli işler yapması gerekir. Bunlar içinde insan kaynağının niteliğini yükseltmek lazım. Gayretlerimiz bunun için. Hem kendi bölgemizde heyecan yaratmak hem de insanların bu konuda dikkatlerini çekmek istiyoruz" dedi.

Gençlerin daha çabuk istihdam edilebileceği, bağımsız olarak hayatlarını sürdürmeleri için bir gelire sahip olacakları onurlu yaşayabilecekleri işlerle tanıştırmak istediklerini dile getiren Özdebir, Alman öğrencilere, branşlarıyla ilgili derslerin uygulamalı olarak verildiğini söyledi. ZF Firmasının ürettiği şanzımanların MAN, Hidromek ve Türk Traktör tarafından satın alındığını anlatan Özdebir, Ankara'ya eğitim için gelen Alman öğrencilerin çalışacakları ZF Firmasında üretilen şanzımanların burada nasıl montaj edildiğini de öğrendiklerini söyledi. Almanya'dan öğrenci getirme ve Ankara'daki Erkunt Eğitim Merkezi'nde eğitim gören öğrencilerin Almanya'ya gönderilmesinin her yıl düzenli olarak sürmesi için gayret ettiklerini ifade eden Özdebir, öğrenci sayısının arttırılması gerektiğini bildirdi.

"Projenin adını 'Passkara' koyduk"

Passau Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Helmuth Schmith de kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek, bundan iki yıl önce ASO Başkanı Özdebir'i ziyaret ettiklerini ve çok iyi karşılandıklarını söyledi. Özellikle ikili eğitim sistemini görüştüklerini ve beraber verilen karar doğrultusunda 3 haftalık eğitim için geldiklerini ifade eden Schmith, "Projemizin ismini, meslek lisemizin Passau olan adının 'Pass'ını aldık, Ankara'nın da 'kara'sını alıp 'Passkara' koyduk" dedi.

Burada kendilerini evlerinde hissettiklerini belirten Schmith, "Size söz veriyorum bu ilk olmayacak yine geleceğiz. Umarım siz de aynı mantıktaki projenizle Almanya'ya gelirsiniz. Hem okulumuzu hem de ZF firmasını ziyaret edersiniz. Biz de sizi misafir ederiz" diye konuştu.

(dünya)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.