banner

KPSS ile ilgili iddialara muhalefet yorumu
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, ''ÖSYM, bir sınavı daha ağzına, burnuna bulaştırma başarısını göstermiş bulunmaktadır'' dedi.

soruişaretiYeniçeri, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) soruların önceden verildiği, kopya yapıldığı yakınmalarına muhatap olmaktan kurtulamadığını savundu.

''ÖSYM, bir sınavı daha ağzına, burnuna bulaştırma başarısını göstermiş bulunmaktadır'' diyen Yeniçeri, Türkiye'nin, 2 yıl sonra yeniden bir soru sızdırma skandalıyla karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

ÖSYM'nin, KPSS ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapamadığını belirten Yeniçeri, ''şifre, kopyalama ve sızdırma skandallarının, ÖSYM'de sıradanlaştığını'' iddia etti.

Yeniçeri, sınav başlamadan saat 05.00'ten itibaren KPSS'de çıkan NATO Zirvesi ile ilgili sorunun, binlerce kez Google'da arandığına işaret ederek, ''İstatistiklere bakıldığında, 1 gün önce böyle bir aramanın Google'da hiç yapılmadığı ya da 3-5 arama yapıldığı halde sınav sabahı bu sorunun cevabının defalarca aranmasını kimse tesadüf olarak niteleyemez'' dedi.

ÖSYM, KPSS'de çıkan soruları henüz yayımlamamışken, soruların tamamına yakınının internet sitelerine düştüğünü ileri süren Yeniçeri, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu iddialar gençlerin geleceğini tayinde hayati önemi olan bir sınavla ilgilidir. KPSS, son zamanlarda adeta bir ticari mala dönüşmüş bulunmaktadır. Gençlerin geleceği kopyalara, sızdırmalar ve şifrelere kurban ediliyor. İddiaların tamamı yalan ve yanlış olsa bile ortaya konulan kanıtlar ve söylentiler, toplumda kurumlara karşı büyük bir güvensizlik oluşturmaktadır. Kopya, şifre ve sızdırma, gençlerin geleceği konusunda yeise ve karamsarlığa kapılmalarına neden olmaktadır. ÖSYM'nin bütün iddiaları, en ince ayrıntılarıyla irdeleyip kamu vicdanını rahatlatacak şekilde kanıtlarıyla birlikte ortaya koyması şarttır.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.