banner

Bakan Dinçer’in sakladığı sır liste
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in talimatıyla bu yıl Türkiye’deki tüm okulların başarı durumlarını gösteren SBS sonuçları ile ilgili liste, hiçbir kişi veya kuruluşa gönderilmedi.

Bakan Dinçer’in sakladığı sır liste

Özel okullar başta olmak üzere herkes listenin peşine düştü. Bakan Ömer Dinçer ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mahmut Tuncel dışında 'Müsteşar' dahil Bakanlıkta dahi herkesten saklanan sır listenin bazı özel okullara sızdığı iddiası eğitim camiasını karıştırdı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal, "Müsteşarla görüştüm. Liste Bakan ve Genel Müdür dışında kimsede yok. Veliler, başarı sıralaması ilan eden okullara itibar etmesin" dedi.

TÖDER (Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı) Başkanı Enver Yücel, "Şeffaf olunsun. 'Ben en iyiyim' diyen okul mercek altına alınsın. Yanıltıcı beyanda bulunanlar cezalandırılsın. Başarı gizlenmesin" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçmiş yıllarda yalnızca Türkiye Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu'yla özel okullara öğrenci yerleştirilmesi için paylaştığı ortaöğretim kurumları SBS başarı puan ortalamaları, okulların başarı yüzdeleri ve ilk 500'deki okullarla ilgili listeler bu yıl sır gibi saklanıyor. Bakanlık yanlızca 500 tam puan alan öğrenciler ile sınavda 2. ve 3. olan okulları ilan etti. 500 tam puan alan 19 öğrenciden yalnızca 3'ü Mersin Yenişehir Piri Reis İÖO Muhammet Yusuf Efe, İstanbul Bağcılar Yıldıztepe İÖO Hakan Taş ve Isparta Merkez Halıkent İÖO Hasan Karakelle yani 3'ü devlet okuluna gidiyordu.

İlk 500'de devlet okulu mu yok?

Listenin gizli tutulması, "Devlet okulları başarısız olduğu için listeler açıklanmıyor", "Derece yapan öğrenciler devlet okullarından transfer ediliyor", "Öğrenci bilgileri ticari amaçla kullanılıyor" gibi tartışmaları da beraberinde getirdi. Özel sektör, ilk 500'de devlet okulu sayısının çok az olması nedeniyle listenin gizlendiğini iddia ederek açıklanmasını istiyor. Bakanlık ise öğrencilerin başarısının bireysel olduğunu, çocuklar üzerinden reklam yapılmasına izin vermeyeceğini bildiriyor.

Bakanlık, 'açıklamam', okullar 'açıklansın'

SBS (OGES) yerleştirme sonuçlarının ise en geç bu ayın 24'üne kadar açıklanması bekleniyor. Okulların başarı durumunun gizlenmesi eğitim camiasında spekülasyonları da beraberinde getirdi. Özellikle bazı özel okulların yayını yasak olan listeyle ulaştığı iddiasıyla öğrenci sayısını arttırmak için 'sıralamada en iyi okul biziz' diye reklam yaptığı öğrenildi.

Türkiye Özel Okullar Derneği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal ise bu iddialara sert tepki gösteriyor. Okulların başarı durumuyla ilgili listenin özel okullarda kesinlikle olmadığını belirten Dal, velilerden kendilerini birinci ilan eden okullara, 'Neye göre birincisin?' diye sormasını istedi.

"Veliler kendi kendini birinci ilan edenlere inanmasın"

"Okullar, öğrenci velileri herkes okulların başarı durumlarıyla ilgili listenin peşine düştü" diyen Başkan Dal, "Özel okullara öğrenci yerleştirmesi yapılırken kullanılmak üzere liste daha önce derneğimizle paylaşılırdı. Bu yıl bizde de yok. Şu anda her okul sadece SBS'ye giren öğrencilerinin e-okuldan sınav başarılarını toplu olarak alıp ortalamalarını bulabilir. Diğer okullarla karşılaştıramayacağından kim birinci, ikinci kim bunu bilemez. 'Bu okul birinci çıkarıyor. Türkiye'nin en iyi okulu' gibi ifadelere veliler aldanmasın. Çünkü sıralamayı onlar da bilmiyor. Veli okula gittiğinde mutlaka devletin resmi verilerinden oluşan e-okul sonuçlarına baksın" dedi.

"Listeler biz dahil kimsede yok"

MEB Müsteşarı Emin Zararsız ile de konuyu görüştüklerini anlatan Başkan Dal, "Sayın Müsteşar listenin kendisi de dahil Bakan ve Genel Müdür dışında kimsede olmadığını bildirdi.

'Sınav öğrencilerin bireysel başarısı ve dershaneleri-okulları ilgilendirmiyor' diye düşünülüyor. Bu nedenle de bu yıl yapılan SBS'yle ilgili hiçkimsenin elinde okulların başarılarını, başarı sıralarını gösteren bir liste yok. Bakanlık bu kararıyla bize göre de aslında velileri ve çocuklarını koruyor. Öğrencilerin bireysel sınav başarılarının okullar ve dershanelerce ticari olarak kullanılmasının önü kapatılıyor" dedi. Başkan Dal ayrıca, derece yapan öğrencilerin 8. sınıfa kadar hangi okullarda okuduklarının da kamuoyuna ilan edilmesi için MEB'e başvurduklarını da bildirdi.

"Yanıltıcı beyanda bulunanlar cezalandırılsın"

TÖDER (Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı) Başkanı Enver Yücel; "Öğrencinin sınavlarda aldığı başarı önemli ama hayatında tek bir şey değildir. Başarı için başka kriterler de var. Tek bir kriterle 'En başarılı, en iyiyim' denilemez. SBS sıralamalarının paylaşılmamasını doğru bulmuyorum. Doğrusu, öğrencilerin puanlarının derecelerin şeffaf olması ve paylaşılmasıdır. Özel okulların da sadece puana dereceye bakarak, 'Okulum çok iyi' demeleri de yanlış. 'Ben en iyiyim' diyen okullar mercek altına alınmalı. Yanıltıcı beyanda bulunanlar cezalandırılmalıdır. Yanıltıcı beyanda bulunanlar var diye tamamen kapalı olmanın anlamı da yok. 'Öğrenciyi korumak için açıklanmıyor' fikrine katılmıyorum. Çünkü, okulun başarısı demek betonun-çimentonun değil öğrencinin başarısı demektir. Biz bir başarıdan sözederken öğrencilerimizin başarısından söz ediyoruz. Okul öğrenciye bir şeyler vererek mi başarıyı elde ediyor? yoksa Başarılı öğrenciler mi bir araya toplanıyor bu incelensin. Öğrenci reklam aracı olarak kullanılıyor yaklaşımı yanlıştır. Başarı anlatılmalıdır. O zaman olimpiyatlarda derece alan sporcuları da reklam olur diye kamuoyu ile tanıştırmayalım mı?" dedi.(habertürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.