banner

MEB’deki fişlemeler yargıya taşınıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapıldığı iddia edilen fişleme skandalı yargıya taşınıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan fişleme iddiaları yargıya taşınıyor. İçişleri Bakanı Efkan Ala ’nın kardeşi Atıf Ala ve Galip Gülmez tarafından yapıldığı iddia edilen fişlemelerin mağdurları suç duyurusunda bulundu. Atıf Ala’nın yasalara ve mevzuata aykırı şekilde Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atanmasıyla ilgili de yargı süreci başlatıldı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ’in talimatıyla İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala ve Galip Gülmez tarafından Eylül-Ekim 2013’te yapıldığı iddia edilen fişlemelerin mağduru iki bürokrat, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, MEB’e yazı yazarak o dönemde Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Grup başkanı olan ve 10 Ocak’ta Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atanan Ala hakkında ön inceleme yapılmasını istedi. Bunun ardından soruşturma açılabilmesi için bakanlıktan izin talep edilecek. Bakan Nabi Avcı, soruşturmaya ya izin verecek ya da savcılığın talebini reddedecek. 4483 sayılı kanuna göre memurların yargılanabilmesi için amirlerinden izin alınması gerekiyor. Taraf gazetesinde yayımlanan belgelerle ortaya çıkan skandalda, MEB çalışanlarının ‘Eski MHP’li, bize yakın değil, F tipi’ şeklinde fişlenerek tasfiye edildiği belirlenmişti.

Zaman'ın haberine göre; Atıf Ala’nın yasalara ve mevzuata aykırı şekilde Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atanmasıyla ilgili de yargı süreci başlatıldı. Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne başvuran 15 bakanlık başmüfettişi, bu tasarrufun durdurulmasını istedi. Teftiş Kurulu başkanlarının, 12 yıl bu görevi yapan bakanlık başmüfettişleri arasından atanması gerekiyor ancak Ala, ilköğretim müfettişi.

Taraf gazetesinde 16 Aralık 2013’te yayımlanan belgelerde, Milli Eğitim’deki görevlilerin fişlenerek tasfiye edildiği belirlenmişti. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in talimatıyla dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala ve Galip Gülmez tarafından yapıldığı belirtilen fişlemelerin Eylül-Ekim 2013 dönemine ait olduğu vurgulanmıştı. Belgelerde, şahısların karşısına ‘Eski MHP’li, bize yakın değil, F tipi, cemaatten yararlanır, çıkarcı, İHL’li kesime bakışı negatif, kesinlikle görev verilmemeli, kadrosu iptal edilmeli’ gibi ibarelerin konulduğu görülmüştü.

MEB’deki fişlemeler MHP milletvekili Özcan Yeniçeri’nin ortaya attığı yeni iddialarla tekrar gündeme geldi. Yeniçeri, MEB’in 12 Eylül 2012’de Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği bir belgeyi fişlemenin devamı olarak gösterdi. Eski Bakan Ömer Dinçer’in imzasını taşıyan belgenin, irticai faaliyetler konusundaki fişlemelerin hükümet eliyle devam ettiğinin delili olduğunu savundu isverigeapotek.com. Belgede MEB bünyesinde ‘İrticai Faaliyetleri Takip ve Koordinasyon Kurulu’ değerlendirme heyetinin oluşturulduğu dikkat çekiyor.

Alınan bilgilere göre gelişmelerin ardından, fişlenen bazı bürokratlar, Ankara Adliyesi’ne gidip suç duyurusunda bulundu. Savcılık da bakanlığa yazı yazarak, Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala hakkında ön inceleme yapılmasını istedi. Fişlemelerin olduğu dönemde Ala, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nde Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Grup başkanı idi. Normalde Ala ile ilgili ön incelemeyi, Teftiş Kurulu başkanının yapması gerekiyordu. Ancak Ala, teftişin başına geldiği için hakkındaki ön inceleme dosyası bizzat Milli Eğitim Bakanı’nın önüne gidecek. Soruşturma için bakanın izni gerekecek.

Kaynak Zaman 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.