banner

Hacettepe'den sosyal medya kriteri
Hacettepe Üniversitesi, sosyal medyada başkalarına zarar vermeyi disiplin cezası gerektiren davranışlar arasına aldı.

hacettepe sosyal medyaHacettepe Üniversitesi, öğrencilerinin, akademik ve idari personelin yerleşkede birlikte yaşamalarını düzenlemek için ''Birlikte Yaşam Bildirgesi'' hazırladı.

Hacettepe Üniversitesi Senatosu'nun onayından geçen bildirgede, birlikte yaşama ilişkin etik ilkeler belirlendi, uygun olmayan nitelikteki davranışlar ve bu davranışlar gösterildiğinde uygulanabilecek yaklaşımlar sayıldı.

Etik ilkelere üniversite ve dışında tüm yaşam alanlarında uyulması gerektiği ifade edilen bildirgede, etik ilkeler arasında ''hiçbir şekilde ırk, dil, cinsiyet, medeni durum, engellilik, din, politik görüş, cinsel yönelim konularında ayrımcılık yapmamak'', ''kopya çekmemek'', ''başkasının yerine sınava girmemek'', ''pliganism–copy/paste yapmamak, ''hastane kıyafetleri ile yerleşke dışına çıkmamak'' yer aldı.

Kavga yasak

Bildirgede uygun olmayan davranışlar da tanımlandı. Buna göre ''Birlikte Yaşam Bildirgesi''nde uygun olmayan davranışlardan bazıları şöyle:

-Üniversite belgelerini kötüye kullanma, değiştirme, üniversiteye yanlış bilgi verme gibi dürüst olmayan davranışlarda bulunma.

-Silah ve silah olarak kullanılabilecek her türlü madde araç ve gereci bulundurma ve taşıma.

-Kavga çıkarma, kavgaya karışma.

-Herhangi bir kişinin fiziksel, sözel, cinsel ve duygusal istismarı.

Sosyal medyada hakaret yasak

-Sosyal medyayı başkalarına zarar verme ve zorbalık amaçlı kullanma.

-Yasalara ve üniversitenin etik ilkelerine aykırı bir şekilde alkollü içkileri ve /veya bağımlılık yapıcı maddeleri bulundurma ve kullanma.

Önce uyarı sonra disiplin

Uygun olmayan davranışlar gösterildiğinde bildirgeye uyulmadığı gerekçesiyle önce sözel ardından yazılı uyarı yapılacak. Kişinin davranışta ısrarı halinde ise disiplin cezası verilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.