banner

Eğitimciler, Talim Terbiye'deki değişiklikleri nasıl karşıladı?
Eğitimciler Talim Terbiye Kurulu Yönetmeliği ile ders kitapları ve eğitim araçları yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri olumlu buldu. Ancak, ders kitaplarını inceleme kriterlerinin netleşmesi gerektiğini söyledi. Kitaplarda Atatürk ilkelerine uygunluk kriterinin aranmayacak olmasında ise görüş ayrılığına düştüler.

Talim Terbiye Kurulu (TTK) Yönetmeliği ile Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği değişti. Yeni yönetmelik önceki gece resmi gazetede yayınlandı. Yeni yönetmeliğe göre ders kitapları artık öğretmen, akademisyen ve uzmanlar inceleme sürecine katılacak. İncelemeler online olarak yapılacak. Oluşturulan rapor kurula sunulacak ve son kararı kurul verecek. Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik ise artık ders kitapları hazırlanırken “Atatürk ilke ve inkılaplarına; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma” kriteri aranmayacak.

Yapılan değişiklikleri değerlendiren eğitimciler ders kitaplarını inceleme yöntemini olumlu karşıladı. Ancak, inceleme kriterlerine netlik getirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Atatürk ilke ve inkılapları; laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma kriterinin aranmayacak olması konusunda ise görüş ayrılığına düştüler. Bu kriterlerin kaldırılmasını eleştiren de var, herhangi bir sorun yaratmayacağını düşünen de.

Önemli olan hangi kriterlere göre inceleneceği

Kenan Çayır (Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi):

Tarih Vakfı ile beraber 2002’den beri insan hakları başlıklı projeler yapıyoruz. İnsan haklarına, laikliğe aykırı ifadeleri inceliyoruz. Ders kitaplarını incelemek çok önemli. Öğretmenlerin, akademisyenlerin incelemesi olumlu ama hangi kriterlerle inceleneceği önemli. Biz yaptığımız çalışmalarda 33 kriter belirlemiştik. Bunlar arasında insan hakları, evrensellik, eleştirel düşünme gibi başlıklar vardı. Önemli olan ders kitaplarının hangi kriterlere göre inceleneceği, bu kriterlerin de oluşturulması gerekiyor. Atatürk ilke ve inkılaplarına uygunluk konusunu ise herkes kendine göre farklı yorumluyordu. Muğlak bir ifade bu. Evrensel değerler dikkate alındığında bu ifade çıkarılabilir diye düşünüyorum.

İnceleme yapılırken ideolojik kaygı gözetilmemeli

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı):

Yönetmelikteki en önemli değişiklik bence ders kitaplarının uzmanlara inceletilecek olması. O yönü olumlu. Çünkü TTK’nın onayladığı kitaplarda birçok hata çıktı. Eğer uzmanlara herhangi bir ideolojik kaygı gütmeden inceletilirse hata olmaz diye düşünüyorum. Ancak basılan kitapların Atatürk ilke ve inkılaplarına uygunluğunun denetlenmesi gerekiyordu. Atatütrk ilkeleri muasır medeniyetler seviyesini yakalamaya yönelik ilkelerdir. İlke ve inkılapların bu kararı alanlarda yarattığı rahatsızlığı anlamıyorum ben. Atatürk ile bir hesaplaşma anlayışı olarak görüyorum ben. Ders kitapları incelenirken Atatürk ilke ve inkılaplarının önemsenmemesi bizim dikkatle yaklaşmamız gereken bir durumdur.

İlke ve inkılaplar zaten yasa güvencesinde

Doğan Ceylan (Müfettişler Derneği Başkanı):

Bu işin uzmanı olan kişilere de, kitap inceleme hakkı tanınması olumlu bir gelişme. TTK’da çalışanların sayısı belli, her işin uzmanını da orada istihdam edemiyorlar. Alanında kendisini yetiştirmiş öğretmenler, müfettişler, yöneticiler veya akademisyenler var. Bu kişilere kitapların inceletilmesi yerinde bir uygulama olur. Ancak bu kişilerin tespitinin özenle yapılması gerekir. Yeni yönetmeliğe göre inceleme hakkı tanınacak akademisyenlerde doktora ve yüksek lisans yapmış olma şartı aranacak. Bence bu kişiler tespit edilirken akademik kariyer çok ön planda tutulmamalı. Bu işin uzmanı, herkesçe tanınan, kendini ıspatlamış eğitimciler tercih edilmeli bence. Çünkü akademisyenler okullarda öğretmenlik yapmadıkları için eğitim materyalleri konusunda yeterli bilgiye sahip değiller.

Atatürk ilke ve inkılaplarına uygunluğun aranmayacak olması da çok sorun teşkil etmez bana kalırsa. Çünkü, bu ilke ve inkılaplar bizim üst normlarımızla, yasalarla güvence altına alınmıştır. Kitapların Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı ifade içermesi mümkün değil zaten. Dolayısıyla bunu bir sadeleşme olarak görüyorum ben, çünkü zaten yasalarda yazılı olan şey yönetmelikten çıkarılmış oluyor.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.