banner

Eğitimcilerden Başbakan Erdoğan’a tepki
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “İmam Hatip leri niye kapattınız? Teröristler, anarşistler yetişmediği için mi kapattınız?” sözlerine siyasiler ve eğitimciler tepki gösterdi.

Tepkiler şöyle:

Suriye’de savaşanlar ne

Veli Demir (Eğitim-İş Genel Başkanı): Erdoğan, Kenan Evren’in darbe döneminde yaptığı konuşmalarla aynı şeyleri söylüyor. 12 Eylül felsefesi ve mantığı var. Özgür Suriye Ordusu, Afganistan, Çeçenistan’da savaşan Türklerin nereden mezun olduklarına kimse bakıyor mu? Bu ayrımcılıktır. İnsanları mezun oldukları liselere göre sınıflandırmak bölünmeye götürür. İmam hatip okulları dışındaki devlet okullarını yok sayma anlayışı yeni değildir ve yalnızca Başbakan’a da ait değildir. 1969 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay da bir konuşmasında, ‘Bugünkü (1968-1969) -laik- okullar birer anarşi yuvası haline geldi. Bu -laik- okullardan yetişen gençlere memleket idaresi teslim edilemez. 10 yıl sonra bunların hepsi işbaşına geçecekler. Onlara nasıl güvenebiliriz. Hem biz laik okullara karşı imam hatip okullarını bir alternatif olarak düşünüyoruz. Devletin kilit mevkilerine yerleştireceğimiz kişileri bu imam hatip okullarında yetiştireceğiz’ demişti. Bugün gelinen noktada ortaokullarda da türbanlı öğrenci ve öğretmenler var. Son örneği de Konya’da Hoca Cihan Ortaokulu’nda türbanlı öğretmenlerin türbanla derse girdiği bilgisini aldık.

Görünüş iman, arkası han

Akif Hamzaçebi (CHP Grup Başkanvekili): Erdoğan din eksenli, kutuplaşma siyaseti güdüyor. İHL’leri arka bahçeleri gibi görüyorlar. Görünüşte din, iman arkası han, hamam. Başbakan her zamanki gibi çarpıtıyor. Söylediklerinin gerçekle hiçbir ilgisi yok. Bütün liseliler bizim evladımız.

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı): Liseler arasında bu tip ayrımcılık yapmak doğru değil. Başbakan 1997’de İHL’ler kapatıldı diye bugün o hassasiyetle konuşuyor olabilir. Ama bütün liselerdeki çocuklar bizim evladımız. Ayrım yapmaya gerek yok.

Ayrımcılık işte bu

Alper Taş (İmam hatip lise 2 terk ÖDP Genel Başkanı): İmam hatipliler bilinenin aksine diğer liselere göre daha çok çelişkiyi yaşayan gençlerdir. Soruları daha karmaşıktır ve bu da devrimciliğe yöneltir. İmam hatibe babam çok istediği için kaydolmuştum. Orta kısmını bitirdim ancak lise 2’nci sınıfta devrimci hareketten etkilendiğim için birkaç arkadaşımla birlikte düz liseye geçtim. İmam hatipliler içinde solcu da var, muhafazakâr da. İmam hatipte okuyanları kategorize etmek doğru değil. Belki Başbakan’ın teröristten kastı elinde silahla dağa çıkanlar değil. Sorgulamayan, itaat ve biat eden, şükürcü gençliğin aksine düzene isyan edenlerdir. Düzene isyan eden terörist oluyor. Elinde silah olmasa da bir genç, ‘Harçlara hayır, parasız üniversite istiyoruz’ diyorsa, kitap yazıyorsa, terörist oluyor. Kitabı silahla eş gören bir Başbakan var. Ona göre imam hatipliler millet aşkıyla yanıp tutuşuyor, diğer liselerdekiler terörist. Ayrımcılık işte bu.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.