banner

Alo 147’yi aradı okullu oldu
Okula maddi imkansızlıklar nedeniyle gidemeyince, Alo 147’yi arayan lise öğrencisine yardım eli uzandı

Merkeze bağlı Yukarı Yoldüzü köyünde yaşayan Naci Gökçe Lisesi 11. sınıf öğrencisi Gamze Turan, maddi imkansızlıklar nedeniyle ailesi tarafından okula gönderilmeyince Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'nin ''Alo 147'' nolu hattını arayarak, yardım istedi. Gamze Turan'ın iletişim merkezine yaptığı başvurunun ardından Ağrı Milli Müdürlüğü'ne konu bildirildi. Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bekir Taşdan ve Naci Gökçe Lisesi'nde görevli iki öğretmenden oluşan ikna ekibi, kız öğrencinin yaşadığı Yukarı Yoldözü köyüne gitti. Milli Eğitim Müdürü Başak, babası köyde olmayan genç kızın dedesi Kemal Turan ile görüşerek, kız öğrencinin neden okula gönderilmediğini sordu.  Dede Turan, torunu Gamze Turan'ı çok sevdiklerini, okutmak istediklerini, ancak maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle bu yıl okula gönderemediklerini söyledi. Başak, devletin özellikle kız çocuklarını okutmak için tüm imkanları seferber ettiğini, Gamze'nin bütün masraflarının kendileri tarafından karşılanacağını ifade ederek, dede Turan'dan genç kızın okula gönderileceği sözünü aldı. Gamze Turan'ın ''Alo 147'yi arayarak, 'ben okula gitmek istiyorum' diye yardım isteğini anlatan Başak, yaptıkları görüşmeler sonucunda bir öğrencilerini okula kazandırdıklarını belirtti. Başak, şunları kaydetti: ''Biz buraya ikna çalışması için geldik. Dedesi bize yardımcı oldu. Göndereceğini söyledi. Eminim Alo 147'ye ulaşamayan nice kız çocuklarımız var. Biz onlara da ulaşmak istiyoruz. Bu şekilde öğrencimiz varsa bize ulaşsınlar. Bakanlığımızın açmış olduğu Alo 147 hattını arasınlar. Devlet olarak her türlü imkanları sunmaya hazırız. Gamze'nin istekleri çok basit. Tüm isteklerini karşılamaya devletimizin gücü yetiyor. Yeter ki çocuklarımız okumak istesinler, velilerimiz okula göndermek istesinler. Bu köyde okuyup da öğretmen olan var, iş adamlarımız var. Neden Gamze gibi çocuklarımızı tespit edip onları da okula kazandırmayalım? Biz varolan bütün Gamze'leri okula kazandırmak istiyoruz.'' Gamze Turan'ın okula devam edip etmediğini takip edeceklerini ifade eden Başak, ''Bu çocuğumuzun okuma isteği var. Dolayısıyla Gamze'nin okuma isteğini yerine getirmek için ne gerekiyorsa biz de katkı sağlayacağız. Biz onu takip edeceğiz. Öğretmenlerimizle beraber yardımcı olacağız'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.