banner

Eğitim yatırımları teşvik sistemi kapsamında
Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, ''Kendisi işletmek kaydıyla özel okul yapan ve anaokullarını açıp işleten, beşinci teşvik bölgesinde yatırım yapan bir sanayici gibi teşvik almaktadır'' dedi.

Başiskele ilçesinde özel bir anaokulunun açılış törenine katılan Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı'nın dün uğurlandığını, bugün ise Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığını ifade ederek, milli ve manevi değerlerin bir araya geldiği, birbirinin arkasına eklendiği günlerin yaşandığını dile getirdi.

Toplumun ikisini bir arada tutabildiği müddetçe yükseleceğine inandığını belirten Ergün, ''Milli ve manevi değerleri yaşatma mekanlarından biri de eğitim yuvalarıdır. Burada 3-6 yaşındaki çocuklarımız, bu değerleri de görerek yetişecektir'' diye konuştu.

Eğitimin insan hayatının en önemli parçası olduğunu, hayat boyu eğitimden uzak kalınamayacağının bilinmesi gerektiğini savunan Ergün, insanın öğrenme kabiliyetinin doğuştan verilmiş bir yetenek olduğunu, bu kabiliyetin heder edilemeyeceğini kaydetti.

Okul öncesi eğitimin de eğitimin önemli bir parçası olduğuna dikkati çeken Ergün, kadının iş gücüne katılımı ve eğitim düzeyinin yükselmesi gibi bir trend yaşandığını belirterek, kadınların eğitim aldıkça hayata daha aktif katılmak, çalışmak, siyasette var olmak ve yönetici olmak isteyeceklerini anlattı.

Üniversitelere 1 milyon liralık teşvik geliyor

''Ama bu sürecin aileyi, çocuk sahibi olmayı da kenara bırakmaması gerekir'' diyen Ergün, şöyle devam etti:

''Okuyacağız, yönetici olacağız, iş sahibi olacağız, ekonomik, sosyal, siyasi hayata kadınlarımız çok daha aktif şekilde katılacak ama bu aile olmayı ve çocuk sahibi olmayı unutturmayacak. Buna göre altyapılar kurmamız gerekir. Aile olmayı, çocuk sahibi olma arzusunu köreltmeden, hayata aktif şekilde katılımı sağlayacak altyapılar... İşte buralar o altyapılardır. Anneler işe giderken, güven içinde çocuklarının eğitimlerini, anaokulunda, okul öncesi eğitimlerini devam ettirecekleri bir kurum arayacaktır.

Bu kurumların sayısı gün geçtikçe artmalı. Bu iş hayatın akışına uygun yapılmış bir iştir, bunların sayısının her geçen gün daha da artması, kalitesinin artması gerekiyor.''

Eğitim yatırımları teşvik sistemi kapsamında

Ergün, ''Eğitime Yüzde 100 Destek'' kampanyasıyla okul yapan ve devlete veren iş adamlarına özel teşvikler getirdiklerini hatırlatarak, yapılan harcamaları matrahtan indirme, vergilerinden azaltma imkanı getirdiklerini, çok da başarılı olduklarını vurguladı.

Yeni bir adım daha attıklarına işaret eden eğinen Ergün, şunları söyledi:

''Tüm okullar, anaokulları da dahil, yatırım teşvik sistemi kapsamında yer aldı. Kendisi işletmek kaydıyla bir okul yapan, özel okul yapan (şimdi özel meslek lisesi, teknik liseler de bunlara dahil oldu) ve ana okullarını açıp işleten, beşinci teşvik bölgesinde, yani Türkiye'nin en az yatırım alan yerlerinde yatırım yapan bir sanayici gibi teşvik almaktadır. Yatırımı yaparken, yıllık vergileri, KDV, muafiyeti, işletirken ki vergi muafiyetleri bu teşvik kapsamında yer alıyor.

Anaokulu işletmecilikleri de buna dahil oldu. Birçok yatırımcı artık bunu kendisi 'yapayım, devlete vereyim' değil, 'yapayım, okul işleteyim, anaokulu işleteyim, lise, teknik lise işleteyim' diyorsa, bunu yeni bir ticari alan olarak da görebilsin.''

Konuşmaların ardından Bakan Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve beraberindekiler, kurdele keserek 161 öğrenci kapasiteli, butik hizmet veren anaokulunun açılışını yaptı.

Ergün, açılışın ardından okulu gezerek, okulun kurucu müdürü Ayşenur Kahraman Aytekin'den bilgi aldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.