banner

Dershanelere yumuşak kapatma
Başbakan Erdoğan’ın dershaneleri özel okul yapacağız açıklaması üzerine gündemden düşmeyen dershaneler nasıl kapanacak sorusunu Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan cevapladı

Eğitim sistemimizin doğurup büyüttüğü ve dev bir sektör haline dönüştürdüğü dershanelerin kapatılması konusu tartışılmaya devam ediliyor.

Başbakanımızın talimatıyla dershanelerin kapatılması kesinleşti. Dershaneciler ise varoluşlarının bir ihtiyaçtan kaynaklandığı ve sisteme katkılarının olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanıyla bir görüşme yaptılar.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin kapatılmasına ilişkin bir çalışma yapıyor. Dershanelere gönderilen anket bu çalışma kapsamında yer alan bir uygulamaydı.  Çalışma, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Koordinasyon Grup Başkanlığınca yürütülüyor.

Bakanlığın dershaneleri kapatma çalışmasında görmesi gereken bazı gerçekler var.

    •    Dershane sektörü okullardaki eğitim kalitemizin yeterli olmamasından ortaya çıkmıştır.

    •     Bu sektörde binlerce çalışan vardır.

    •    Dershanelerin kapatılması okullardaki eğitim kalitesini artırmaz.

Dershanelerin kapatılması konusunda eğitim camiasındaki ortak kanaat; okullardaki eğitim kalitesini artırdığımız zaman dershanelere ihtiyaç duyulmayacağı ve sektörün kendiliğinden yok olacağıdır. Biz de bu yöndeki kanaatimizi konu gündeme geldiğinde kamuoyuyla paylaşmıştık.

 Okullardaki eğitim kalitesini artırmadan dershaneleri yasa zoruyla kapatmak istenilen sonuçları doğurmaz. Dershaneler levhalarını değiştirip “etüt merkezi” olarak çalışmaya devam ederler. O da kapatılırsa özel derslere yönelirler. Burada kesin çözüm dershanelere ihtiyaç duyulmasının önüne geçilmesidir.

Dershanelerin olmaması gerektiği düşüncesini sonuna kadar destekliyoruz. Ancak dershaneleri apar-topar kapatarak gerek işletmecileri gerekse onbinlerce sektör çalışanını mağdur etmek doğru olmaz. 

Dershanelere okula dönüşmeleri veya kendilerine yeni bir yol çizebilmeleri için  en azından 3 yıllık süre tanınmalıdır. Bu süre zarfında özellikle ortaokul ve liselerde gerek altyapı gerekse eğitim kadrosu açısından eğitim kalitesi artırılarak dershanelere ihtiyaç azaltılmalıdır.

Çalışmayı yürüten Genel Müdürlüğümüzün, bütün etkenleri ve sonuçları dikkate alarak süreci doğru şekilde yürüteceğine inancımız tamdır. Eğitim müfettişleri olarak kendilerine her zaman destek olmaya hazırız.

Doğan Ceylan- Müfettişler Derneği Başkanı

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.