banner

Bakan Dinçer’den 2013 bütçe açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı.

Eğitimde daha esnek ve demokratik yapılanmayı sağlamak üzere sistemin yeniden kurgulandığını belirten Dinçer, 6,1 yıl olan halkın ortalama eğitim süresinin 12 yıla çıkarılması ve okul öncesi eğitimde yüzde 100 okullaşmanın sağlanması görevinin bilincinde olduklarını söyledi.

Hükümetin 2013 yılı bütçesinde de genel bütçeden en büyük payı eğitime ayırdığını vurgulayan Dinçer, zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan 12 yıla çıkarılmasının ardından özellikle ortaokullarda ilk kez olmak üzere ve liselerde öğrencilerin kişilik, yetenek, gelişim ve tercihlerine göre 6 alanda 21 adet seçmeli ders konulduğunu anlattı.

İlkokul ve ortaokula ait haftalık ders çizelgeleri ve seçmeli derslere ait öğretim programlarının yeniden hazırlandığını, ders kitapları ve eğitim araçlarının daha hızlı, etkili, şeffaf bir şekilde uzmanları tarafından incelenebilmesi ve değerlendirilebilmesi için ''Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği''nin yeniden düzenlendiğini ifade eden Dinçer, yönetmelikle ders kitaplarının nitelikleri arasına ''temel insan hak ve özgürlüklerini destekleyen ve her türlü ayrımcılığı reddeden bir yaklaşım sunması'' esası getirildiğine dikkati çekti.

ALO 147 hattı

Yeni eğitim sistemiyle tek tip insan yetiştirme anlayışından vazgeçildiğini dile getiren Dinçer, bakanlık tarafından yürütülen projelere ilişkin şu bilgileri verdi:

''12 yıllık zorunlu kademeli eğitim uygulaması, Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi, Geleceğin Aydın Kızları Projesi, Ortaöğretimde Taşımalı Eğitim Projesi ile kız öğrenci sayısında artış olması beklenmektedir.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (ALO 147) ile kız çocuklarının öğrenim hayatına kazandırılmasına büyük önem verilmiştir. Bu bağlamda kamu spotu filmi hazırlanmış ve görsel medyada gösterime girmiştir. Böylelikle ALO 147 ile birlikte bugüne kadar 765 öğrencimiz öğrenim hayatına tekrar kavuşturulmuştur.

Ülkenin her köşesindeki öğrencimizin kadrolu öğretmenler tarafından eğitilmesi için 2002 yılından bu yana 357 bin öğretmen göreve alınmıştır.

Yürüttüğümüz çalışmalarla norm kadrolarımızın doluluk oranı ülke genelinde yüzde 85'e ulaşmıştır. 2012 yılında yapılan ve Cumhuriyet tarihinin bir yıl içerisinde en yüksek sayıda öğretmen istihdamına tekabül eden 57 bin öğretmenin ağırlıkla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere atanmasıyla bu illerimizin norm kadro doluluk oranı yüzde 90'ın üzerine çıkartılmıştır. Amacımız bütün norm kadrolarımızı doldurarak eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır.''

Dershane sayıları

İzlenen politikalar doğrultusunda son yıllarda özel dershane sayılarında azalma eğilimi görüldüğünü dile getiren Ömer Dinçer, ''2008-2009 eğitim öğretim yılında açık olan toplam dershane sayısı 4 bin 262'ye ulaşmışken, 1 Kasım 2012 tarihi itibarıyla bu sayı 3 bin 896'ya düştü'' diye konuştu.

Yükseköğretim bütçesindeki artış

Üniversitelerde 2002-2003 eğitim öğretim yılında 76 bin 90 akademik personel görev yaparken, 2011-2012 eğitim öğretim yılında bu sayının 118 bin 839'a yükseltildiğini anlatan Dinçer, ''Yükseköğretim bütçesi 2002 yılında 2 milyar 495 milyon 967 bin TL iken, 2012 yılında 12 milyar 743 milyon 603 bin TL'ye yükseltilmiştir. 2013 yılı bütçesinin 15 milyar 227 milyon 760 bin 500 lira öngörülmesiyle birlikte 2002 yılına göre artış oranı yüzde 510,1'e ulaşmıştır'' dedi.

Öğretmenlik mesleğini bütünlük içinde ele alan ''Ulusal Öğretmen Stratejisi'' çalışmasının başlatıldığını hatırlatan Dinçer, 15-20 yıllık süreçte hangi alanda ne kadar öğretmene ihtiyaç olacağının tespiti, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sağlanması, öğretmen adaylarının stajlarının yeniden değerlendirilmesi ve öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi konularında çalışmalar yürütüleceğini kaydetti.

İlgili haberler için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.