banner

İMKB’nin fazla gayrimenkulü ‘eğitim’e aktarılacak
Başbakan Yardımcısı Babacan, SPK Kanunu Tasarısı'nın yasalaşmasının ardından, İMKB'nin fazla gayrimenkulünün eğitim amaçlı kullanılacağını bildirdi.

imkbTBMM Genel Kurulu'nda, temel kanun olarak görüşülen Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın 3. bölümündeki maddelerin görüşmeleri tamamlandı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, tasarının yasalaşmasıyla SPK'nın gayrimenkullerinin SPK'ya, İMKB'nin gayrimenkullerinin İMKB'ye verileceğini, diğer mülklerin eğitim amaçlı kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edileceğini bildirdi. Babacan, önergeyle, tasarıda bu yönde bir düzenleme yapmak istediklerini ifade etti.

İMKB'nin nakit fazlasının şimdiye kadar eğitim amaçlı kullanıldığını belirten Babacan, yeni yapılanmada da fazla gayrimenkullerin yine eğitim amaçlı kullanılacağını söyledi.

Türkiye'ye sığınan 140 bin Suriyeli için 280 milyon TL harcama

Babacan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tarihi süreç yaşandığını, pek çok ülkenin demokratik dönüşüm sürecine girdiğini belirtti. Dönüşüm sürecinin her ülkede farklı nitelikte yaşandığını vurgulayan Babacan, bunun hem demokratikleşme hem de ekonomik dönüşüm süreci olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin bu ülkelere, siyasi ve ekonomik reformları konusunda belli bir destek verdiğine değinen Babacan, ''Bu kapsamda belli finansal destekler de söz konusu. Mısır'a 1 milyar dolar, devletten devlete açılan kredi var. Ayrıca Exımbank üzerinden Mısır'ın altyapısında kullanılmak üzere ilave 1 milyar dolar daha kredi sözleşmesi imzalanmış durumda. Toplam 2 milyar dolarlık kredi anlamına geliyor'' dedi.

Babacan, Suriye'den rejim baskısından kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının yaklaşık 140 bin olduğunu, bu kişiler için şimdiye kadar 280 milyon lira harcama yapıldığını bildirdi. Babacan, bu konuda dışarıdan kayda değer bir yardım alınmadığını söyledi.

Genel Kurul'da, tasarının 3. bölümünde yer alan maddelerin görüşmeleri tamamlandı.

Tasarıda yapılan değişiklikler

Tasarının 3. bölümü üzerinde verilen önergelerle bazı maddeler yeniden düzenlendi.

Anonim şirket olarak kurulan borsaların yönetim organları, SPK'nın çıkaracağı yönetmelikle değil, Türk Ticaret Kanunu'na uygun olarak esas sözleşmeleriyle belirlenecek

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.