banner

Danıştay, Başbakanlık’tan ‘resmi tören’ savunması istedi
Danıştay 10. Dairesi, Ulusal ve Resmi Bayramlar yönetmeliğinin iptali istemiyle Atatürkçü Düşünce Derneği’ nin (ADD) açtığı davada, Başbakanlık'tan savunma istedi.

Danıştay 10. Dairesi, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, Başbakanlık'tan savunma istedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi, Başbakanlık'ın 5 Mayıs 2012'de yürürlüğe giren yönetmeliğinin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Davanın ilk incelemesini yapan Danıştay 10. Dairesi, davacı ADD'den dernek tüzüğünün, davalı Başbakanlık'tan da savunma istenmesine karar verdi.

Daire, yürütmenin durdurulması istemini, dernek tüzüğünün gönderilmesi ve idarenin savunmasının alınmasının ardından inceleyecek.

Danıştay 10. Dairesi, 28 Nisan 2012'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngören genelgesinin yürütmesini durdurmuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.