banner

Bugün Léon Foucault ve Sarkacın yıldönümü
Google, Foucault Sarkacı ile bilinen ünlü fizikçi Jean Bernard Léon Foucault’nun 194. Doğum günü anısına sarkaç animasyonlu özel bir doodle hazırladı

Foucault Sarkacı Bugün ünlü fizikçi Jean Bernard Léon Foucault’nun 194. doğum günü. Google Foucault Sarkacı ile bilinen ünlü fizikçi için özel bir doodle hazırladı.

Jean Bernard Léon Foucault

18 Eylül 1819 doğumlu Fransız fizikçi. Fizik ve elektromanyetik alanlarındaki çalışmaları ile tanınır. 11 Şubat 1868'de ölmüştür. Işık hızının değerini 1850 yılında %1'den daha az hata payı ile ölçmeyi başarmıştır.

Jiroskopun (özellikle yüksek hızlı taşıtlarda yön tayininden kullanılan vazgeçilmez cihaz) da mucididir.

Bilimsel çalışmalarına tıp ile başlayan Foucault kana karşı olan korkusu sebebi ile fizik alanına kaymıştır.

1850 yılında ışığın farklı materyeller içinde (su) farklı hızda hareket ettiğini kanıtlayan ünlü Foucault–Fizeau deneyini yapmış ve Newton fhareket teorisinin ışık için doğru olmadığını ispat etmiştir.

1862 yılında Légion d'Honneur nişanı almış, 1864 yılında İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi'ne (Royal Society) seçilmiştir.

1868 yılında hızlı gelişen bir MS (multiple sklerozis) sebebi ile ölmüştür. Adı Eiffel Kules'ine kazınan 72 isimden biridir.

Foucault Sarkacı

Umberto Eco'nun kitabına da ismini veren dünyanın kendi ekseni etrafında dönmekte olduğunu kanıtlayan ve Jean Bernard Leon Fucault tarafından tasarlanan düzenek.

Bir sarkacın asılma noktası değiştiği halde salınımı değişmediğini gözleyen Foucault, bağı yeterince uzun bir sarkaç harekete geçirildiğinde, bunun salınım düzeninin değişmeyeceğini, ancak zeminin, yani Dünya'nın hareket ediyor görüneceği kuramını geliştirmiştir. Eğer Dünya dönüyorsa, Dünya ile birlikte sarkacı izleyen gözlemciler de dönecekler, buna karşın sarkacın salınım düzlemi hareketsiz kalacaktı. Bu nedenle sarkacın salınım düzlemi gözlemcilere göre yavaşça hareket ediyor gibi görünecekti.

Sarkaç deneyi 1851 yılında yapılmıştır.

Jean Bernard Léon Foucault Doodle

Google, ünlü fizikçi Foucault'nun doğumgünü sebebi ile çalışan bir Foucault sarkacı düzeneğini içeren bir Doodle hazırladı.

Umberto Eco, Foucault Sarkacı

Foucault Sarkacı (İtalyanca: Il pendolo di Foucault), İtalyan yazar ve filozof Umberto Eco tarafından yazılmış roman. 1988 yılında yayımlanmıştır. Türkçeye Şadan Karadeniz tarafından çevrilmiş, Can Yayınları tarafından basılmıştır.

Foucault Sarkacı, Kabala'daki on sefirotu referans alan on bölümden oluşmaktadır. Kitabın adı Fransız fizikçi Léon Foucault tarafından tasarlanmış olan ve "Foucault sarkacı" adı verilen, dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünü ispatlayan bir düzeneğe dayanmaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.