banner

MEB şube müdürlüklerine yapılan görevlendirmelerin iptali istendi
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki (MEB) şube müdürlüklerine yapılan görevlendirmelere ilişkin, ''Görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını'' belirtti.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın genelgesiyle ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı şube müdürlüklerine belirli şartlarla atama yapılacağının bildirildiği, ancak sendikanın görevlendirmelerin iptali için açtığı dava sonucunda Bakanlığın genelgeyi yürürlükten kaldırdığını hatırlattı.

Buna rağmen birçok ilde herhangi bir duyuru yapılmadan, çok sayıda şube müdürlüğü görevlendirmelerinin yapıldığını ifade eden Koncuk, şunları kaydetti:

''Üstelik bu görevlendirmeler yapılırken, herhangi bir kriter ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamıştır. Ne yazık ki görevlendirmelerde liyakatsiz kişiler tercih edilmiş ve ideolojik davranılmıştır. Bu konuda sorumluluk milli eğitim müdürlükleri ve valiliklerdedir.

Hukuka uygun davranması, hakkaniyetli olması, adil bir yönetim anlayışı sergilemesi gereken milli eğitim müdürleri ve valiler, ne yazık ki siyasi partilerin temsilcileri gibi hareket etmektedir. Şu anda Türkiye'nin dört bir yanındaki eğitimciler infial halindedir.

Bakanlığın göz boyama amaçlı genelgeyi iptal edip, ardından milli eğitim müdürlüklerine ve valiliklere şube müdürlüklerine görevlendirmeler için yeşil ışık yakmış olma ihtimali son derece güçlüdür. Ancak herkes bilmelidir ki hiç kimse hukukun üstünde değildir. Adaletin tesis edilmediği, objektif kriterler yerine yandaşlığın esas alındığı bir güruha hizmet amacını taşıyan her uygulama yerle yeksan olmaya mahkumdur. Milli eğitim müdürleri ve valilerin bu tavrı hem çalışma barışını bozmuş, eğitimcileri rahatsız etmiştir. Zira objektif kriterlerin esas alınmadığı görevlendirmeler etik ve ahlaki olmadığı kadar, insani de değildir. Bu görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda bu görevlendirmeyi yapan ilgililer hakkında genel merkezimizce suç duyurusunda bulunulacak ve görevlendirmelerin iptali için davalar açılacaktır.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.