banner

Erbakan Üniversitesi geliyor
AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Konya Üniversitesinin adının, “Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi” olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi verdi.

Kapusuz ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifiyle, “Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması” amaçlanıyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye için büyük hizmetlerde bulunan ve halk tarafından sevilen devlet büyüklerinin adlarının eğitim müesseselerine verilmek suretiyle gönüllerde canlı tutulmasına yönelik uygulamalar yapıldığı anımsatıldı. Gerekçede, “Bu amaçla, kendini Konya'ya ve ülkesine hizmet etmeye adayan, ülkemize Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Milletvekilliği görevleri ile üstün hizmetler yapan Necmettin Erbakan'ın isminin Konya'da ve ülkemizde yaşatılması amacıyla, vefatının birinci yıldönümünde, daha önce kurulan üniversitenin adının ülkemizdeki genel uygulamaya paralel olarak 'Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi' olarak değiştirilmesi amaçlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Kanun teklifi ile ayrıca, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun, “Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 'Lise Mezunlarına Meslek Edindirme' programına katılıp, meslek lisesi diplomasını alanlar ile bir mesleğe veya belli sanat dallarına yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, aynı meslek veya sanat dalında bir yüksekokul veya meslek yüksekokuluna girmek istedikleri takdirde merkezi sınavla almış oldukları puanlarına Yükseköğretim Kurulunun, meslek dalına göre tespit edeceği ölçü dahilinde Milli Eğitim Bakanlığının uygun görüşü alınarak artı puan verilir. Bu puan, almış oldukları puanların yüzde 40'ından fazla olamaz” ifadesini içeren EK 21. maddesinin de yürürlükten kaldırılması öngörülüyor.

(Hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.