banner

Başbakan o öğretmen için ‘gereği neyse yapılacak’
Başbakan Erdoğan, Kayseri’de bir anadolu lisesinde türbanlı bir öğretmenin görevli olduğu halde okula alınmadığı bilgisi üzerine harekete geçti ve “gereği neyse yapılacak” açıklamasında bulundu

Star Gazetesi'nin haberine göre, Başbakan Erdoğan, Kayseri’deki temasları sırasında, STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle Erciyes’te bir toplantı yaptı. 3 saat süren yemekli toplantıda sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini dinleyen Erdoğan, 20 soruya cevap verdi. Erdoğan’a Kayseri’de aynı gün içinde yaşanan bir başörtüsü olayı aktarıldı.

500 kişinin katıldığı toplantıda söz alan Memursen ve Eğitimbirsen Kayseri İl Başkanı Aydın Kalkan, toplantıdan birkaç saat önce Kayseri’de anadolu lisesinde bir öğretmenin görevli olduğu okula sokulmadığını anlattı.

Başörtüsü giremez

Kalkan, “Kamuda başörtüsü yasağı özgürlüğü ne zaman sağlanacak? Sabahleyin hoca hanım görevli olduğu okuluna giremedi. Sınav Yürütme Kurulu Başkanı ‘Kotla gelenler, kravatsız gelenler girer ama siz başörtüsüyle giremezsiniz’ demiş. Lütfen bunu çözün Sayın Başbakanım” dedi.

Gereği neyse yapılacak

Başbakan Erdoğan böyle bir durumu kabul edemeyeceklerini ifade ederek, “Öğretmenin okula girememesi konusunu takip edeceğiz. Onunla bizzat ilgileneceğim. Gereği neyse o yapılacak” dedi. Erdoğan yanında bulunan Kayseri Valisi Şerif Yılmaz’a talimat verdi. Erciyes Üniversitesi Rektörü de akademisyenin ismini aldı.

Kocasinan İlçesi Ahmet Eren Anadolu Lisesi’ndeki olayda, açıköğretim fakültesi sınavında görevli olduğu sınav yerine başörtülü gelen öğretmen İlham Duran’ın, sınav yürütme kurulu başkanı Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Yetişir tarafından salona alınmadığı belirtildi. Prof. Yetişir, bayan öğretmenle ilgili tutanak da tuttu.

(star)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.