banner

Orhan Pamuk 15 aday arasında
İngiltere'de verilen Independent Yabancı Roman Ödülü'nün 15 yazar ve eserinden oluşan aday listesi açıklandı. Aday listesinde Türkiye’den Orhan Pamuk da yer alıyor.

Sessiz Ev ("Silent House") adlı romanıyla Orhan Pamuk'un da yer aldığı "uzun" listedeki diğer yazarlar ve İngilizce'ye çevrilen eserleri şunlar oldu:

-Karl Ove Knausgaard, "A Death In the Family"

-Gerbrand Bakker, "The Detour"

-Laurence Binet,"HHhH"

-Juan Gabriel Vasquez, "The Sound of Things Falling"

-Diego Marani, "The Last of the Vostyachs"

-Pawel Huelle, "Cold Sea Stories"

-Ismail Kadare, "The Fall of the Stone City

-Alain Mabanckou, "Black Bazaar"

-Chris Barnard, "Bundu"

-Enrique Vila-Matas, "Dublinesque"

-Khalid Khalifa, "In Praise of Hatred"

-Pia Juul, "The Murder of Halland"

-Laszlo Krasznahorkai, "Satantango"

-Andres Neuman, "Traveller of the Century"

-Dasa Drndic, "Trieste"

Yarışmanın aday listesinde öne çıkan eserler arasında Khaled Khalifa'nın, Suriye'de yasaklanan "In Praise of Hatred" de yer alıyor.

Suriye'de gizlice basıldığı ve yayımlandıktan 40 gün sonra yasaklandığı belirtilen kitap, 1980'lerin Halep'inde geçiyor ve ülkedeki baskıcı yönetimi anlatıyor.

Aday listesinin öne çıkan diğer isimleri arasında, Independent Yabancı Roman Ödülü'nün 1990'da ilk kez verildiği Orhan Pamuk ile İsmail Kadere de bulunuyor.

Yazar Elif Şafak'ın da seçici kurulunda yer aldığı yarışmanın 6 kitaptan oluşacak "kısa" listesi 11 Nisan'da açıklanacak ve ödül Mayıs ayında sahibini bulacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.