banner

Özel okullar sınavı tekrar mı geliyor?
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin yaptığı açıklamada bu yıl SBS sonuçlarına göre özel okullara kayıt yapılacağı, 2013-2014 yılında ise bu okullara Özel Okullar Sınavı ile kayıt yapılması planlandığı bildirildi.

Okullarla ilgili dataylı bilgi için tıklayın

Türkiye özel okullar birliğiÖzel Okullar Kayıt Komisyonu özel okullara öğrenci alımı hakkında basın duyurusu yayınladı buna göre; “Ekli listede adı geçen özel okullar (eşitlik ve genellik ilkesine uygun olarak), 2012-2013 öğretim yılı için lise hazırlık sınıflarına (hazırlık sınıfı olmayanlar lise 1.sınıflarına), 9 Haziran 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştirilecek 8 inci sınıf SBS sınavında öğrencilerin elde ettiği sınav puanına göre taban puan ilanı, ön kayıt ve kesin kayıt yöntemi ile öğrenci kaydı yapacaklardır.

Taban puan ilanında ve kesin kayıtta öğrencinin sadece 8 inci sınıf SBS sınav puanı kullanılacaktır. Ancak puan eşitliği durumunda;

1) Türkçe puanı yüksek olan,

2) Matematik puanı yüksek olan,

3) Fen Bilgisi puanı yüksek olan,

4) Sosyal Bilgiler puanı yüksek olan,

5) Yabancı dil puanı yüksek olan,

6) 7. Sınıf SBS puanı yüksek olan,

7) 6. Sınıf SBS puanı yüksek olan,

8) Yaşı küçük olan kriterleri dikkate alınacaktır.

Kayıtlarla ilgili esaslar, kayıt tarihleri, son okul listeleri basında duyurulacak ayrıca gazetelerde ilan edilecektir.

Ayrıca özel okullar, 2013-2014 öğretim yılı kayıtları için hazırlık veya 9.sınıflarına, geçmişte olduğu gibi şu anda ilköğretim okullarının 7.sınıfında okuyan öğrencileri Özel Okullar Sınavıyla almayı planlamaktadır. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.