banner

Kadına şiddet yasası MECLİS’ten geçti
TBMM Genel Kurulunda, temel kanun olarak ele alınan ve kadına karşı şiddete ağır cezalar getiren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi.

Kadına şiddet yasası MECLİS’ten geçtiKabul edilen bölüm, şiddet uygulayan kişiye elektronik kelepçe veya bileklik takılarak önlem alınabilmesi, mağdur olan kadının varsa çocuklarına kreş imkanı sağlanması, korunan kişinin hayati tehlikesinin bulunması halinde kimlik ve diğer bilgi ve belgeleri değiştirilebilmesi, hakkında tedbir kararı erilen kişiye zorlama hapis uygulanabilmesi, şiddet uygulayan kişinin silahına el konulması gibi düzenlemeleri içeriyor.

Görüşmeler sırasında verilen önergelerin kabul edilmesiyle tasarıda bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, hakim kararı ile teknik araç ve gereçler kullanılarak tedbir kararlarının takibi yapılabilecek. Ancak, konuşmaları dinleme, izleme ve kayıt altına alma gibi işlemler yapılmayacak. Bu yöntem, kişinin bulunduğu yerin tespiti ve yerinin elektronik ortamda izlenmesi ile sınırlı kalacak. Tasarının ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'de toplam 84 adet kadın sığınma evinin bulunduğunu ve bu evlerin kapasitesinin 1879 olduğunu bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, iktidar partisinin sıralarının boş olduğunu, bu tasarının daha dolu sıralarla görüşülmesi gerektiğini, karar yeter sayısı isteyeceğini belirterek, milletvekillerinden hazırlıklı olmaları istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da muhalefet partileri sıralarının, grupların milletvekili sayılarına oranlayınca daha boş olduğunu söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.