banner
banner
banner

Üniversite öğrencilerinden köy okullarına 5 bin kitap
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerince toplanan 5 bin hikaye kitabı, köy okullarına dağıtıldı.

Bartın Valisi Ali Çınar, merkez ilçedeki Gözpınar İlkokulu’nda düzenlenen kitap dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerince hayata geçirilen "Okumak geleceğimizdir" konulu faaliyetin önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'te dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına girme hedefi bulunduğunu, bunun da ancak eğitimle başarılabileceğini ifade eden Çınar, şöyle konuştu:

"Ancak bunu da övündüğümüz gençlerimizi daha nitelikli geliştirerek başarabiliriz. Bunun yolu da çocuklarımızı en iyi şekilde bilgili ve donanımlı hayata hazırlamaktır. Çağımız da kitaplara ve kütüphanelere elektronik iletişim araçlarıyla ulaşmak mümkün ama biz çocuklarımızın kitaba dokunarak, bizzat kitapların içinde kendilerini hissederek okumasını daha önemli buluyoruz. Sevgili öğrenciler, öğretmenlerin dediklerini yapın ama eğitim sadece okullarda da olmuyor. Eğitim öncelikle evde başlıyor. Eğitim, büyüklerimizin bizlere verdiği ilk eğitimdir. Sizlere bu meslek sahibi genç kardeşlerimiz, sevgili öğrencilerimizin fedakarlığıyla topladıkları kitapları takdim ediyoruz. Siz bu kitapları okuyacaksınız ve okuduğunuzu velilerinizle paylaşacaksınız. Sadece okumak yetmez, biz okuyacağız, öğreneceğiz ve hayatımızda uygulayacağız. Bilgilerimiz hayatımıza olumlu yön verecek. Eğitim, bilginin insanda olumlu davranış değişikliğine yol açmasıdır."

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kaplan

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ise en üst düzeydeki öğretim kurumunu henüz işin başlangıç basamaklarında olan ilkokulun bir araya geldiğini belirtti.

Protokol üyelerine baktıklarında Türkiye'nin geldiği noktayı tahmin etmenin kolay olduğunu anlatan Kaplan, şunları kaydetti:

"Çocukluğumuzda vali ya da kaymakamı görmezdik. O günlerde gördüğümüz bir tek jandarma olurdu fakat bugün burada valimiz, komutanımız, emniyet müdürümüz, müftümüz, belediye başkan yardımcımız gibi en üst kademedeki yöneticilerimizle beraberiz. Bu, bize ekonomik ve sosyal anlamda gelişmişlik düzeyimizin geldiği noktayı göstermesi bakımından memnuniyet veriyor. Eğitim fakültesi öğrencilerimizin kendilerini kitap gibi bir konuya adamış ve bu faaliyeti yürütmüş olmaları benim için sevinç kaynağı olmuştur. Bu bağlamdaki faaliyetlerimiz bundan sonra da devam edecek. Sosyal projeler bağlamında üniversitemizle şehri buluşturmanın karşılığı görüyoruz. Sanayileşme, ekonomik verilerin iyileştirilmesi konusunda üniversitemizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da faaliyetleri devam edecektir. Bu kampanya dolayısıyla eğitim fakültemize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Jandarma Alay Komutanı Albay Allattin Karsavuran, İl Müftüsü Mahmut Gündüz ile üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı törende protokol tarafından ilkokul öğrencilerine hikaye kitapları dağıtıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.