banner

Birleşik Krallık’tan 21 öğrenciye 10 bin Sterlin burs fırsatı
British Council, 2023-24 akademik yılında Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyenlere GREAT bursları ve Bilimde Kadın STEM bursları ile destek sunuyor. Toplamda 18 üniversiteden çeşitli alanlarda sağlanan burs imkanları, yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için hem finansal hem de özel destekleri kapsıyor.

bc_turkiye_burs11 Şubat, tüm dünyada Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor. Bu kapsamda, British Council’ınUniversity of Warwick ve University of St Andrews iş birliği ile hayata geçirdiği Bilimde Kadın STEM bursları ve Birleşik Krallık’tan farklı uzmanlıklardaki 18 üniversitenin sağladığı GREAT bursları, Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere eşsiz bir fırsat sunuyor.

Mühendislik, sağlık, biyoteknoloji, çevre çalışmaları ve sürdürülebilirlik alanlarında kadınlara teşvik
British Council’ın, Birleşik Krallık’ın önde gelen üniversitelerinden University of Warwick ve University of St Andrews işbirliği ile hayata geçirdiği Bilimde Kadın STEM bursları, Türkiye’den en az beş kadın öğrenciye hayallerini gerçekleştirme fırsatı sağlıyor. STEM alanında eğitimleri için finansal desteğe ihtiyaç duyan, gelecek nesillere STEM'de kariyer yapma konusunda ilham vermek isteyen kadınlara açık olan burslara, University of Warwick ve University of St Andrews’un web siteleri üzerinden başvurulabiliyor. Burslar, mühendislik, sağlık, biyoteknoloji, çevre çalışmaları ve sürdürülebilirlik alanlarını kapsıyor ve öğrenim ücretleri, aylık maaş, seyahat masrafları, vize ve sağlık sigortası ücretlerinin yanı sıra anne olan bursiyerler için özel destekleri ve İngilizce dil desteğini de içeriyor.
Üçüncü yılında olan burs programı, STEM alanında kız çocukları ve kadınlar için fırsatları artırmayı ve STEM konularında kariyerlerini daha da geliştirmelerine imkan tanımayı amaçlıyor.

İlgi alanına uygun bölümde eğitim ve 10.000 Sterlinburs desteği
Aralarında Cardiff University, Edinburgh NapierUniversity, Goldsmiths, University of London, Nottingham TrentUniversity, Oxford BrookesUniversity, TeessideUniversity, University of Edinburgh, University of East Anglia, University of Glasgow, University of Hull, University of Stirling, University of York, Liverpool John MooresUniversity, University of Manchester, University of Bradford ve AngliaRuskinUniversity’nin bulunduğu Birleşik Krallık’ın önde gelen 16 üniversitesi, Türkiye’den öğrencilere burslar sunuyor. Adalet ve hukuk veiklim değişikliği alanlarına verilen spesifik burslar dışında,farklı ilgi alanlarına uygun bursların da yer aldığıGREAT burs programında, yüksek lisans eğitim ücretini karşılamak üzere her öğrenciye 10.000 Sterlin veriliyor.
Üniversitelerin kendi web siteleri üzerinden yapılan başvuruların son günleri, Mart ve Haziran 2023 arasında değişiklik gösteriyor.Burs almaya hak kazanan öğrencilerle, başvuruların değerlendirilmesinin ardından üniversiteler tarafından iletişime geçiliyor. Başvuru koşulları arasında, Türkiye vatandaşı olmak ve üniversitedeki bir lisansüstü programının tüm şartlarını yerine getirerek kabul almış olmak yer alıyor.
Türkiye’den, her yıl eğitim almak için Birleşik Krallık’ı seçen 4500’ün üzerinde öğrenci ile GREAT bursları, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında güçlü bağlantılar kurulmasına ve Birleşik Krallık’a Türkiye’den gelen tüm öğrencileri ağırlamaya devam ediyor. 

Women in STEM bursunda yer alan üniversiteler:
1.University of Warwick
2.University of St Andrews – başvurular Balkan ve Orta Asya bölgelerine açık 

GREAT burs programında yer alan üniversiteler: 
1.Cardiff University
2.Edinburgh Napier University
3.Goldsmiths, University of London
4.Nottingham Trent University
5.Oxford Brookes University
6.Teesside University
7.University of Edinburgh
8.University of East Anglia
9.University of Glasgow
10.University of Hull
11.University of Stirling
12.University of York
13.Liverpool John Moores University
14.University of Manchester
15.University of Bradford
16.Anglia Ruskin University 

 

GREAT bursları ile ilgili detaylı bilgi:https://www.britishcouncil.org.tr/en/study-uk/great-scholarship-2023-2024

Bilimde Kadın STEM bursları ile ilgili detaylı bilgi:https://www.britishcouncil.org.tr/en/study-uk/scholarships-women-stem

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.