banner
banner
banner

Kazak-Türk Liseleri için 25 bin öğrenci ter döktü
Kazak-Türk Liseleri'nde okuyabilmek için 25 bin öğrenci ter döktü
 Kazakistan'da eğitim veren Kazak-Türk Liseleri'nin giriş imtihanına 25 bin öğrenci girdi. Ülke genelinde yapılan imtihana her sene olduğu gibi bu yıl da rekor düzeyde başvuru oldu. Ülke genelinde faaliyet gösteren 28 Kazak- Türk Lisesi''ne aynı gün ve saatte yapılan giriş imtihanına katılan öğrencilerin heyecanı dikkat çekti.
Toplam bin 500 öğrencinin alınacağı liselerde okumayı kendileri için ayrıcalık olarak gören öğrenciler kadar veliler de yoğun ilgi gösterdi. En az çocukları kadar heyecanlı olan öğrenci velileri sabahın erken saatlerinden itibaren okul önlerinden toplanmaya başladı.

Kazak Türk Liseleri Genel Müdürü Abdurrahman Sel ise okullarının verdiği eğitim ile Kazakistan'da bir marka haline geldiğini ve bu eğitim kurumlarının Türkiye'yi en iyi bir şekilde temsil ettiğini söyledi. Okullara halkın gösterdiği ilgiden büyük onur duyduklarını belirten Sel, "Okullarımıza olan bu teveccüh başarımızın asıl kaynağıdır, bu ilgi her yıl giderek artıyor." dedi.

Sel, Kazak-Türk Liseleri'nin uluslararası ve Kazakistan'da yapılan olimpiyatlarda başarılı neticeler alarak Kazakistan'ın bayrağını gururla dalgalandırdığını da sözlerine ekledi.

Kazak-Türk Liseleri giriş imtihanı sonuçları 2 hafta sonra açıklanacak ve kazanan öğrenciler ikinci tura katılacak. İkinci turda derslere katılan öğrenciler her gün yapılan imtihan sonuçlarına göre okula girmeye hak kazanacak.

(CİHAN)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.