banner
banner
banner

Çetinsaya: Erasmus sistemi kolaylaşacak!
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Erasmus konusunda Türkiye'deki öğrencilerin işlemlerinde kolaylık sağlanacağını da belirtti.
        
YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya Erasmus uygulamasının kolaylaşacağını söylediHer yıl düzenli olarak toplanan Avrupa Üniversiteler Birliği'nin (EUA) bu yıl Brüksel'de düzenlenen toplantısına katılan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, "Herkes için Erasmus" projesi kapsamında yüksek lisans, doktora ve yüksekokul öğrencilerinin de Avrupa'ya gidebileceğini ve bunun için vize konusunda kolaylık sağlama çalışmalarında bulunduklarını açıkladı.

47 Avrupa ülkesinin rektörler konferansı başkanları ve YÖK muadili kurumların başkanlarının katıldığı toplantıda YÖK Başkanı Çetinsaya, Türkiye olarak üniversitelerin EUA ile olan bağlarını arttırmak, bu konuda üniversitelere ve öğretim üyelerine rehberlik etmek, seçilen konular üzerinde karşılaştırmalı değerlendirmelerle üyelere kendi kurumsal kararlarını verebilmeleri için bilgi sağlamak ve yenilikçi vizyonlar sağlamak adına bu tip organizasyonlarda etkili hareket etmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Erasmus herkes için genişletilecek”
2012 yılı ve gelecek toplantılarda Avrupa Birliği ve Avrupa eğitim alanı süreçlerindeki bazı projeleri görüştüklerini belirten Çetinsaya "Mesela bunlardan bir tanesi Erasmus'un herkes için genişletilmesi, araştırma ve inovasyon alanlarının genişletilmesi projesi. Bunlar 2020'ye kadar tüm AB ülkeleri tarafından benimsenecek politikalar. Açıkçası ben ilk göreve geldiğimden itibaren 'uluslararasılaşma'ya çok önem verdim ve hep altını çizdim. İşte bu toplantılar da bunun bir ayağı ve bu nedenle de bugün Brüksel'deyim" dedi.

“Yüksek lisans ve doktora Erasmus’a çekilecek”
Özellikle 'Herkes için Erasmus' projesinin önemine değinen Çetinsaya, 2012'de Avrupa Konseyi ve Parlamentosu tarafından da kabul edilecek bu program sayesinde yüksek lisans, doktora ve meslek eğitim öğrencilerinin de Erasmus öğrenci hareketliliğinin içine çekileceğini kaydetti. Süreçlerin hem daha kolaylaşacağını hem de daha hızlanacağını anlatan Çetinsaya, bu noktada vize konusunun önemini bir kez daha hatırlatarak "Türkiye'ye döner dönmez bu konuda yapılmış çalışmaların bir envanterini çıkartacağız ve Dışişleri Bakanlığı da dâhil olmak üzere tüm muhataplarımızla bu vize konusunda neler yapabiliriz ve Türk öğrencilere vize verilmesinde yaşanan sıkıntıları nasıl giderebiliriz diye tekrar bir çalışma başlatacağım" ifadelerini kullandı.

Gelecek toplantı İstanbul’da
Türkiye adına güzel bir haber de veren YÖK Başkanı EUA'nın 2012 yılındaki yıllık toplantısının Ekim ayında İstanbul'da düzenlenmesi kararı alındığını açıkladı. Çetinsaya "Avrupa'nın eğitim kalbi İstanbul'da atacak" dedi. Merkezi Brüksel'de olan EUA 47 Avrupa ülkesinden 800'e yakın üniversiteyi içeriyor ve birçok Türk üniversitesi de bu kuruluşa üye bulunuyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.