banner

Bir eğitim gönüllüsü: Kadir Has
Ünlü bir işadamı olarak kazandıklarını Türkiye’nin geleceği için yeni nesiller yetiştirmek adına eğitim vakıfları ve okullar kuran, yaptıran Kadir Has eserleriyle eğitim camiasının unutulmaz isimleri arasına girdi.
Kadir Has ve Süleyman Demirel

Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği önde gelen hayırsever işadamlarından olan Kadir Has, 1921 yılında Kayseri’de doğdu. Babası Nuri Bey, annesi ise Zekiye Hanımdır. Babası Nuri Has, çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle ünlenmiş, Adana’da kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin önde gelen saygın işadamlarından biriydi. Türk bankacılık sektörünün önemli markalarından Akbank’ın kurucularındandı.

O bir Boğaziçi mezunu

Kadir Has, 1942 yılında Boğaziçi Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, Kayseri’nin tanınmış ailelerinden Mehmet ve Şehime Germirli’nin kızları Rezan Hanımla evlendi. Kadir Bey ile Rezan Hanım, ömür boyu süren mutlu evlilikleriyle topluma daima örnek bir çift oldular.

İş hayatındaki başarılar 

Kadir Has, evlendikten hemen sonra iş hayatına atıldı. Babasının izinden giderek girişimci ruhu, çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle Adana’nın sayılı işadamlarından biri haline geldi. 1960 yılında İstanbul'a yerleşti; ağırlıkla otomotiv sanayine yönelik işlerde birçok başarıya imza atarak, İstanbul'da da saygın lider iş adamları arasına girdi. Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası'nı kurdu ve bu kurumun uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevini yürüttü. Ülkemizdeki ilk Coca-Cola fabrikasını kurdu. Koç ailesi ile Bursa'da Karsan adıyla Peugeot marka minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların ünlü Michelin Lastikleri'nin Türkiye dağıtımcılığını üstlendi. Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahipti. 

Eğitim dünyasının en hayırsever insanı
İş hayatındaki başarılarının ardından, kendi deyişiyle; ülkesinden kazandıklarını yine ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borcu olduğuna inanan Kadir Has, “vatan borcunu” ödemek için 1980’li yıllarda sistemli bir şekilde özellikle eğitim alanında hayır işlerine ağırlık verdi. Babası Nuri Has’ı kendisine örnek aldı ve Nuri Beyin, “Bir okul yaptırmak, bin kişiyi hapishaneye düşmekten kurtarır” sözü, daima rehberi oldu.

1991 yılında eşiyle kurduğu Kadir Has Vakfı (HASVAK) ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik çok önemli hayır işlerini gerçekleştirdi. Vasiyeti gereği eşiyle tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar. 1992 yılında ilk kuruluş çalışmalarına başlanan, 1997 yılında ise resmen kurulan, kendi adını taşıyan üniversitemizden “gerçekleşen en büyük hayali” olarak bahseden kurucumuz Kadir Has, 2007’deki vefatına kadar üniversitemizin mütevelli heyeti başkanlığı görevini yürütmüştür.

Devlet Üstün Madalyası ile onurlandırıldı

1997 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından, Türkiye’ye yaptığı hizmetler nedeniyle kendisine “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verilmiştir. Ayrıca çeşitli kurumlardan yüzü aşkın teşekkür ödülleri ve belgeleri kendisine takdim edilmiştir. 1997’de Marmara Üniversitesi ve KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi; 1998’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; 1999’da Erciyes Üniversitesi tarafından Fahri Doktora beratları verilmiştir.

22 Mart 2007 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 86 yaşında, arkasında ölümsüz eserler bırakarak hayata veda eden Kadir Has; ilkeleri, dünya görüşü, vatan sevgisi ve eğitim aşkıyla, üniversitemizin felsefesinde ve çocukları gibi sevdiği öğrencilerinin gönlünde yaşamaya devam ediyor.

Bir eğitim gönüllüsü: Kadir Has

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.