banner

İş dünyası ve öğrenciler buluştu
Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nda “Geleceğin Büyük Oyuncuları - Kariyer Hamlesi” adlı iş dünyası ve öğrenci buluşması etkinliği gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nda “Geleceğin Büyük Oyuncuları - Kariyer Hamlesi” adlı iş dünyası ve öğrenci buluşması etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte katılımcı şirketlerin üst düzey yöneticilerine 4'er üniversite öğrencisi sorular yöneltti. Soruları yanıtlayan üst düzey yöneticiler de kendilerine soru soran öğrencilere temsil ettikleri şirkette staj imkanı sağlama sözü verdi.

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 28-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında katılımcılar inovasyonun bilgi dolu dünyasını keşfe çıktı. “Geleceğin Büyük Oyuncuları-Kariyer Hamlesi adlı iş dünyası ve öğrenci buluşması etkinliğinde, birçok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileri ile üniversite öğrencileri buluştu. Bu buluşmada her bir yöneticiye 4 üniversite öğrencisi 3 dakika süre içerisinde merak ettiği soruları sordu. Yöneticiler kendilerine soru yönelten üniversite öğrencilerine kendi şirketlerinde staj imkanı sağlayacağının sözünü de verdi.

HERKES KENDİ HİKAYESİNİ YARATIYOR

İnovasyonun Amerika’da garajlardan çıktığını belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Bizde garaj yok ne yapacağız? Biz de kahvehane var. Yani oturup kahvehanelerde geliştirmemiz gerekiyor kendi fikirlerimizi” dedi. Kendisine yöneltilen kişisel markanın nasıl geliştirilebileceği sorusuna Akdemir şu yanıtı verdi: “Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da fenomen denen markalar oluştu ama gerçek hayata baktığımız zaman öğrencilikten itibaren kendimize yaptığımız yatırımlar ilerde kendi markamızın oluşmasına çok büyük katkı sağlayacak. Bu sonuçta ticari bir başarı değil ama her yerde sizi götürecek. Yani senin ismin insanlar ve aile içerisinde, sosyal medyada, okulunda veya iş hayatında her yerde seninle birlikte olacak. İsmine yaptığın yatırım aslında seninle birlikte gelir. Başarı hikayelerine öykünmemek gerek. Çünkü bu başarıların hepsi kes, yapıştır, kopyala değildir. Hepsi ciddi bir tecrübedir bunların ama sonuçta herkes kendi hikâyesini kendisi yaratıyor.”

Erkan Akdemir, CEO olmak için ne yapmak gerekir sorusuna, okuduğun bölümü başarıyla bitirmek, çok çalışmak, ısrarlı ve gayretli bir şekilde motivasyonunu kaybetmeden çabalamak gerektiğini ifade etti.

BAŞARISIZLIK HİKAYELERİNİ ANLATMALIYIZ

Kendisinin hep başarı hikayelerinin yazıldığını dile getiren Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Halbuki başarısız olduğum işler, başarılı olduğum işlerden daha fazladır. Onun için Türkiye’de ilk defa Özyeğin Üniversitesi’nde Başarısızlık Zirvesi organize ettik. Bence bizim gençlere başarısızlıkları anlatmamız gerek. Bu konuda dersler verirsek gençlerimiz daha çok başarılı olurlar” ifadelerini kullandı.

Hüsnü Özyeğin, bugünkü başarısının temelinde 6 yaşında dedesinin yanında işe başlaması olduğunu söyleyerek gençlere tavsiyelerde bulundu: “Benim en çok faydasını gördüğüm iş, 6 yaşında dedemin manifatura mağazasında müşterileri içeri davet etmek oldu. Yani sıcak satışı 6 yaşında öğrenmeye başladım. Dedem bunun karşılığında bana düzenli olarak haftalık 2,5 lira veriyordu. Anne babanızdan para almayın. Hangi iş olursa olsun genç yaşta çalışmaya başlayın. Genç yaşta çalışarak kazanılan parayı harcamayı öğreniyorsunuz. Kendi ayaklarınız üzerinde durun. Bu da hayatınız boyunca önemli bir ders oluyor.”

STRATEJİMİZİN KALBİNDE İNOVASYON VAR

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu patent konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Arçelik'in Türkiye'de patent şampiyonu olduğunu söyleyen Çakıroğlu, “Patent aslında bir sonuç, bir göstergedir. Patent bizim görüşlerimizi, yeniliklerimizi koruma yöntemimizdir. Arçelik de bu süreci çok başarılı bir şekilde yürütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Stratejilerinin temelinde inovasyon olduğunu vurgulayan Çakıroğlu şunları söyledi: “Arçelik’in dünyanın ve Türkiye’nin sektörde önde gelen şirketlerinden biri olmasındaki başarısının arkasında 5 faktör var; Ar-Ge, inovasyon, tasarım, kalite ve marka değeri. Stratejimizin kalbinde inovasyon var. Biz inovatif fikirleri ve buluşları her zaman destekliyoruz. ”

GENÇLERİ FİNANS SEKTÖRÜNE ÇEKMEYİ HEDEFLİYORUZ

Girişimciliğin risk almayı beraberinde getirdiğini aktaran TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, gençleri girişimcilik konusunda desteklediklerini ve bu doğrultuda “TEB Girişim Evi”ni açtıklarını söyledi.

Başarıyı sürdürmek için inovasyona devam etmemiz gerektiğini belirten Civil, “TEB olarak inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına gelecek dönemlerde de devam edeceğiz. Bireysel anlamda ilginç hizmetlerimiz var. Gençlerimiz için yaptığımız bir çalışma olan TEB Girişim Evi’nde gençlerimizi dinliyoruz ve fikirlerini nasıl hayata geçireceklerini anlatıyoruz. Ayrıca KOBİ bankacılığında ve girişimcilikte önümüzdeki dönemlerde gençleri daha çok finans sektörüne çekmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden gençlerin finans sektörüne daha çok ilgi duymasını sağlamaya yönelik çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

İNOVASYON FARKLI BİR BAKIŞ PENCERESİDİR

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar kadınların özel hayatlarındaki disiplini iş hayatlarına da yansıttıklarına, şirketlere önemli katkılar sağladığına değindi.

İnovasyonun öncelikle farklı bir bakış penceresinden bakmak olduğunu vurgulayan Ali Kibar gençlere öğütler verdi: “Her şey bugün başlar. Siz gençler olarak yarınki hayatınıza büyük ışıklarla bakma durumundasınız ve sizin sadece yüksek eğitim almanız toplam yaşam süresindeki % 6-7’lik bir zaman diliminden oluşuyor. Siz bu süreç içerisinde kendinizi ne kadar iyi eğitebilir ve sistemden arınıp ondan sonraki yaşamınızı iyi değerlendirirseniz başarı seviyeniz o kadar daha yüksek noktalara çıkar. Kesinlikle neyi yapacağınızı iyi düşünün. Detayları iyi inceleyin, mevzuatları öğrenin, iş yapılma yollarını görün, kendi şablonunuzla ilgili bir bilenlere danışın, sorarak öğrenin. Detayları iyi analiz edin ondan sonra da yürümekte kesinlikle endişe etmeyin. Yürürken hatalar yapın, hataları yürürken düzeltin. Kararsız kalmayın, istikrarlı bir şekilde yürümeye devam edin.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.