banner

Atatürk İngiliz Ordusu'nu en çok zorlayan komutanlardan
İngiliz Ordusu, tarihi bir anket hazırlıyor. Anketin konusunun ise İngiliz Ordusu’nu tarih boyunca en çok zorlayan komutanı seçmek olduğu söyleniyor. Ankette yer alan 20 aday arasında Mustafa Kemal Atatürk de bulunuyor.

İngiltere'nin karşılaştığı en büyük komutan "İngiltere'nin karşılaştığı en büyük komutan kimdi?" başlıklı anket, Londra'daki Ulusal Ordu Müzesi tarafından düzenleniyor. Anketteki adaylara bu adresten 30 Mart'a kadar oy verilebilecek.

Ankette ilk beş sırayı alacak liderler, 14 Nisan'da müzede düzenlenecek bir törende beş ünlü tarihçi tarafından davetlilere tanıtılacak. Anketin galibi ise bu isimlerin davetliler tarafından oylanması sonucunda belirlenecek.

Anketle ilgili haberin hurriyet.com.tr'de yayımlanmasının ardından Ulusal Ordu Müzesi'nin sitesi kısa süre içinde çöktü. Buna rağmen oy vermeyi başaran internet kullanıcılarının katkısıyla, Mustafa Kemal Atatürk ankette sekizinci sıradan liderliğe yükseldi. İrlanda Kurtuluş Ordusu'nun (IRA) kurucusu Michael Collins ise ikinci sıraya indi.

Müzenin sözcüsü Julian Farrance, ankete Adolf Hitler gibi "kötü şöhret" sahibi liderlerin alınmadığını belirtti.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.