banner

Meclis’e 4+4+4 şikayetleri yağıyor
Eğitimi kademeli zorunlu olarak 12 yıla çıkaran 4+4+4 sisteminin yasalaşmasının ardından, başta yaş düzenlemesi olmak üzere TBMM’ye şikayet yağıyor.

Yasadaki “Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubunu kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar” düzenlemesi velilerin tepkisine neden oldu. Okula başlama yaşının çok düşük olmasından şikayet eden veliler, düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu.

İzmir Karşıyaka’dan dilekçe gönderen Sinan Ergün şunları söyledi: “Benim 2007 doğumlu bir kızım var. Yeni eğitim sistemine göre ilkokula başlaması gerekiyor ancak o daha çok küçük, nasıl onu ilkokula gönderebilirim ki? Şu an kreş-ana sınıfında öğleden sonraları 3-4 saatliğine gidiyor. Ama daha çok küçük minik bir kız çocuğu, neden yaşı bu kadar aşağıya indirdiniz? Bununla ilgili acil düzenleme yapamaz mısınız?”

İstanbul’dan Neşe Erdan da dilekçesinde, “Benim oğlum 2007 doğumlu ve yeni yasa çıkmadan önce 2012-2013 eğitim öğretim yılında ana sınıfına gideceğini düşündüğümüzden hiç kreşe göndermedik” dedi. Erdan şöyle devam etti: “Bu yeni kanunla beraber adeta yıkıldık. 2 aydır, 4+4+4 konuşmaktan ve endişelenmekten yorulduk. Ben çalışan bir anneyim. 5 yaşındaki çocuğumun tek başına servisten inip eve gelmesini istemiyorum. Bu sene 2005-2006 doğumlular başlayacak. 2007 doğumlular da eklenince sayı olarak o kadar öğrenciye istenilen kalitede ve ihtimamda eğitim verileceğine inanmıyorum. Henüz 10 dakika yerinde duramayan oğlumun 40 dakika sırada oturmaya mecbur bırakılmasını istemiyorum. Maddi durumu iyi olanlar özel okulla bunu aşabilecekler. Özel okula gönderemeyen bizim gibi aileler ne yapsın? Bu durumun yetkililer tarafından çözüme kavuşturulmasını rica ediyorum. Sesimizi lütfen duyun!”

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.