banner

DEVA Partisi Telafi Eğitimi Yol Haritası önerisi açıkladı
DEVA Partisi, pandemi sonrası için “telafinin ötesine geçen” önerilerinin yer aldığı eğitim yol haritasını kamuoyuyla paylaştı.

deva_egitimKapsamlı çalışmaya ilişkin açıklamada bulunan Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçen günlerde açıkladığı gibi katılımın tercihe bağlı olduğu yaz programlarının, dezavantajlı ve akranlarından zaten geride kalmış öğrencilerin daha da geride kalmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

MEB’in gündeme getirdiği Ulusal Destekleme Programı (UDEP) ve İlkokullarda Yetiştirme Programı (İDEP) adlı telafi programlarının yaz sonrası bir yıllık dönemde ve bilgi eksikliği odaklı yürütüleceğine değinen Ergen, yapılması gerekenin pandemide mağdur olmuş nesil için yıllara yayılmış bir planlama olduğunu belirtti.

‘Telafi Bilim Kurulu kurulmalı ve Telafi Programı Bütçesi ayrılmalı’

Ergen şunları ekledi: “Öğrencilerin akademik, bilişsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini destekleme amaçlı planlanmış ve uzun vadeli bir program ortaya koymak şarttır. Böyle bir program için, bir yandan uzman eğitmen kadrolarından oluşan komisyonların müfredat ve değerlendirme çalışmaları yapmaları, diğer yandan rehber öğretmenler de dâhil olmak üzere öğretmen eğitimine ve ek öğretmen istihdamına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar için de, sistematik bir ihtiyaç analizi sonucunda varılan kaynak ihtiyacı verileri doğrultusunda hükûmetin Telafi Bilim Kurulu kurulmalı ve Telafi Programı Bütçesi ayırması gerekmektedir. Ancak pandemiden kaynaklanan telafi sürecine özel bir bütçe tasarısı henüz kamuoyuna sunulmamıştır.”

Eğitimde DEVA Planı: Telafi ve Ötesi

DEVA Partisi’nin “hassasiyetle, öğrenci odaklı bir yaklaşımla ele alınan ve telafi eğitiminin ötesine geçen” pandemi sonrası eğitime ilişkin önerileri ise şunlar:

* Bu yaz tüm öğrenci ve öğretmenler aşılanmalıdır.
* Telafi eğitimleri yüz yüze verilmelidir.
* Telafi Bilim Kurulu kurulmalıdır.
* Planlamadan uygulamaya sorumluluk zinciri kesintisiz belirlenmelidir.
* Telafi programının tüm hedeflerini net ve somut olarak önceden belirlenmelidir.
* Telafi stratejisini uygulamak için gereken bütçe hazırlanmalı ve bilgiler somut bir şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır.
* Telafi stratejisini uygulamak için gereken altyapı, insan sermayesi ve müfredat belirlenmeli, hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirilmelidir.
* Telafi edilmesi gereken açıkların okul açıldığında ivedilikle tespit edilmesi gerekmektedir.
* Telafi eğitimi, ekstra eğitim gibi görülmemeli, öğrencilerin bilgi ve sosyal, duygusal, kişisel gelişimlerindeki olması gereken yerle oldukları yer arasındaki açığı belirleyip pedagojik açıdan en uygun yaklaşımla onları olmaları gereken yere ve hatta ötesine getirmeye yönelik stratejik bir süreç izlenmelidir.
* Telafi için kullanılabilecek 3 kaldıraç (daha fazla zaman, daha yoğun dikkat, sıkıştırılmış içerik) yerine göre en etkin şekilde seçilmelidir. Öğrenmeyi sağlamak için içeriğe harcanan saat sayısı uzatılabilir. Öğrenmenin kalitesini artırmak amacıyla yaşa uygun bazı pedagojik teknikler uygulanabilir (örneğin akranlar arası öğrenme, küçük gruplar halinde öğrenme, birebir ders). Temel bilgi ve becerilere yoğunlaşabilmek için müfredatı kısaltmak gerekecektir. Bu kararlar Telafi Eğitimi Kurulu tarafından alınmalı, il ve ilçe bazındaki alt komisyonlar yolu ile yerel okul ve öğretmenlere uygulama konusunda eğitim verilmelidir.
* Amaçlı/belirli öğrencileri hedef alan telafi hedeflenmelidir.
* Telafi programları, sosyal-duygusal desteğe öncelik vermelidir.
* Öğretmen istihdamı, desteği ve geliştirme eğitimleri sağlanmalıdır.
* Pandemiden dolayı daha da artan, öğrenciler arasındaki fırsat eşitliği eksikliğinden kaynaklanan uçurumun önüne geçilmelidir.
* Özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçları karşılanmalıdır.
* Okul döngüsünden çıkan çocukların takibi ve geri getirilmesi kampanyası başlatılmalıdır. Bir önceki sınıfa kayıtlı olan tüm öğrencilerin önümüzdeki sene okula donup dönmediğinin takibi yapılmalıdır.
* Takip, değerlendirme ve yeniden düzenleme döngüsü sürecin bir parçası olmalıdır.
* Öğrenciler öncelikli olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarına karşı duyarlı olunmalıdır.

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.