banner

Öğretim üyesi Bilgin'in katillerine müebbet
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Gürateş'in arazide ölü bulunması olayıyla ilgili yargılanan 7 sanıktan 2'si, müebbet hapisle cezalandırıldı.

Bilgin GürateşElazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Recai Y. (54) ve oğlu Gökhan Y. (26) ile tutuksuz yargılanan sanıklar Öner Y. (44), Semih A. (35), Taha Gökşin Y. katıldı.

Tutuksuz yargılanan Abdulkadir A. ve Mehmet Y. ise duruşmaya katılmadı. Son sözü sorulan sanıklardan Recai Y, Gürateş'i yanlışlıkla vurduğu iddiasını yineleyerek, ''Benim tek suçum bu sanıkları bu işin içine sokmamdı'' dedi.

Diğer sanıklar ise suçsuz olduklarını belirterek, beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Recai Y. ve oğlu Gökhan Y'yi müebbet hapisle cezalandırdı. Recai Y. ayrıca ruhsatsız silah bulundurmaktan da iki yıl hapse çarptırıldı.

Sanıklardan Abdulkadir A'ya delilleri gizlediği gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, cesedin yeri ve delilleri gösterdiği gerekçesiyle sanığın cezasını 1 yıla indirerek, hükmün açıklanmasını erteledi. Heyet, olayı yetkili mercilere bildirmediği gerekçesiyle 1 yıl hapisle cezalandırdığı Semih A. için de hükmün açıklanmasını erteleme kararı aldı.

Sanıklardan Mehmet Y, Taha Gökşin Y. ve Öner Y'nin ise beraatına karar verildi.

Olay nasıl olmuştu

Elazığ'da 3 Nisan 2012'de bir ihbar üzerine merkeze bağlı Gümüşkavak Mahallesi'ndeki arazide kazı çalışması yapan ekipler, 6 günden beri kendisinden haber alınamayan Doç. Dr. Bilgin Gürateş'in cesedine ulaşmıştı. Boynunda iz olduğu belirtilen Gürateş'in kasığından silahla vurulduğu bildirilmişti.

Doç. Dr. Gürateş'in, kent merkezinde bir iş hanındaki büroda silahla vurulduktan sonra bir sandığın içine konularak Gümüşkavak Mahallesi'ndeki araziye kadar taşındığı ve burada toprağa gömüldüğü, büronun da çamaşır suyuyla temizlendiği iddia edilmişti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.