banner

Derya Sazak öğretmen sorunlarını yazdı
Milliyet Gazetesi YazarıDerya Sazak bugün köşesini yine öğretmen sorunlarına ayırdı.

Eş durumu mağduru binlerce öğretmen adına bugün de köşemizi onların sorunlarına ayırıyoruz:

“Kız arkadaşım İstanbul’da sınıf öğretmeni ben ise Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda görev yapıyorum. Bizim işkolumuzda tayin söz konusu değil. Bu durumda acaba kadınlara; çalışmayın, size kocalarınız baksın mı denilmek isteniyor? Ya da aynı sektörden olmayan insanları sakın ha sevmeyin, aşık olmayın mı deniliyor... Tamamen Anayasa’ya aykırı insanlık dışı bir yaklaşım sergileniyor. Öğrenci odaklı düşünüyoruz denilirken öğretmenleri ve onların ailelerini yok sayan yaklaşım ne kadar demokratiktir?” (Yakup Karbuz-Trabzon)

“Eşim banka çalışanı olduğu için ocak döneminde, ben de sınıf öğretmeni olduğum için ağustos döneminde tayin isteyemedik. Yine ayrı kaldık. Bakan eş durumu atamaları için yeni formülünü açıkladı ama özel sektörü bunun dışında bıraktı. Özel sektörde çalışanlar da bu uygulamadan yararlanmalı, eşitlik istiyoruz.” (İpek Atçeken)

“Bir umutla sınıf öğretmenliği fakültelerine kayıt yapan, bu yıl mezun olan öğretmen adaylarını düşünen kim? 7-12 yaş eğitimi alan sınıf öğretmenlerinden 5-11 yaş çocuklarının eğitimi isteniyor. Okul öncesi öğretmenleri de fazlalık oldu.” (Kadri Can)

“Bizler Fransızca öğretmenliği mezunuyuz. Uzun yıllardır atamamız yapılmıyor. Fransızca birçok Anadolu ve meslek liselerinde okutulmaktadır ama ya sınıf öğretmenleri ya da İngilizce öğretmenleri ek ders ücreti karşılığında Fransızca derslerine girmekteler.

Kendi alanlarımıza yeterli sayıda kadro açılmasını ya da İngilizce-Türkçe dersler açılıp mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” (Şerife Dağdelen)

“Ben hakimim, geçen sene Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna geçen ve öğretmen olan eşimle birbirinden çok uzak iki şehirde yaşadık ve çalıştık. Bakanlık hizmet süresi hesabında 30 Eylül’ü esas alacağını söyledi ve eşimin eş durumu özründen yararlanması fırsatı doğdu. Ben de bu yaz itibariyle İzmir Vergi Mahkemesi üyeliğine atandım. Eşimin de İzmir’de çalışabileceğini ümit ettik. Ancak eşimin atanmak istediği branşta İzmir’de boş kadro bulunmadığı için önünde sadece ücretsiz izne ayrılmak seçeneği var.

Bir hukuk adamı olarak elime kanunu, yönetmeliği alıp kendi durumumuzla ilgili suallere bile cevap bulamıyorum.

Niçin özür grubuna bağlı atamalar isteğe bağlı iller arası atamadan sonra yapıldı? Eğer batıda ve il merkezlerinde bir yığılma var ise öğretmen açığı olan yerlerin önceden duyurulması ve eş durumu özrü nedeniyle tayin talebinde bulunacak öğretmenlerin buralara yönlendirilmesi ve eşlerinin çalıştığı kurum ve mensubu oldukları bakanlık ile irtibata geçilmesi mümkün değil midir? Bunu yapmak, Sayın Dinçer’in aklına binlerce öğretmeni işsiz bıraktıktan sonra gelmiştir? (Okan OKYAY)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.