banner

Cin Ali istifa!
Milliyet Gazetesi Yazarı Melih Aşık’ın bugünkü yazısından

Sözde hâkim ve savcılığa atanacaklar... Adalet arayanlara adalet dağıtacaklar...

Kimler mi? Geçen mayıs ayında avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavında şakır şukur kopya çekenler... Kopyaları açığa çıkanlar. Neyse ki çoğunluk kopyacı değil... 1589 adayın sanırız en çok dörtte biri bulaşmış  kopyaya... Birinci ve ikinci karı koca... AKP ile ilişkili isimler... Sınavı üstün başarıyla kazanan 4 çiftin cevapları tıpatıp aynı. Geçen sınavda barajı aşamayan 26 kişi bu defa ilk 50’ye girmiş...

Aslında yıllardır hâkimlik ve savcılık sınavlarının hemen tümünde şaibe oluştu. Kâh yazılıda kâh mülakatta... Çünkü yargıda, giriş sınavlarından itibaren kadrolaşma esas alındı. Hile ve torpil çalıştı.

Şimdi ne olacak? Savcılık olaya el koyacak mı? 2010 KPSS sınavlarında hem yargı hem de  Emniyet ve MİT el koydular. Ne oldu? Hâlâ ses seda yok. Belli ki kopyacıların iktidardan desteği var.

Adalet aranıyorsa en azından kâğıt üstünde kopyacı olduğu anlaşılanlar cezalandırılır. Bundan sonraki sınavlara alınmazlar... Ama KPSS, 2010’da o da yapılmadı.

* * *

ÖSYM Başkanı Ali Demir’e gelince... Bir parça bilim onuru varsa derhal istifa etmesi gerekir. Çünkü göreve geldiğinden beri her sınavda skandal patlıyor. Kâh yanlış soru, kâh kopya, kâh hile...

Milyonlarca gencin emeğini çalıyor Ali Demir ve onu o koltuğa oturtanlar. Daha önceki ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan 34 yıllık emeğine rağmen üst üste iki kopya olayı patlayınca istifa etti. Ali Demir döneminde iki yılda en az 9 skandal patladı. Hazret oralı değil.

Yoksa görevi ÖSYM’yi hile merkezi haline mi getirmekti. Öyleye benziyor da...

“Kralın, keçi çobanından daha çok verecek hesabı vardır. Çünkü birinin güttüğü hayvan, diğerininki insandır.”

Don Kişot

Balyoz tutuklusu Org. Bilgin Balanlı mahkemede,

“Bu nasıl hukuk, bu nasıl adalet” diye sormuş.

Biz de kendisine soruyoruz: Ne hukuku Sayın Balanlı ne adaleti?

* * *

Suriyeli çocuklar nefretle büyüyormuş.

Bizimkiler 4+4+4’le büyüyecekler!

Hangisi şanslı?

Fahrettin Fidan

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.