banner

Danıştay'dan yeni başörtülü öğrenci kararı
Danıştay başörtülü öğrenciye hakareti, görevi kötüye kullanmak saydı

Danıştay, başörtüsünden dolayı öğrencisine hakaret eden öğretim görevlisinin 'görevi kötüye kullandığı'na hükmederek yargılanması gerektiğine karar verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Trabzon Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Nazmiye Aydın, okul dışındaki bir konferansa başörtüsüyle katılan Safiye Öksüz'ün yoklama listesindeki imzasını karalamıştı.

Yoklama kâğıdına "Ders kapsamında gidilen konferansa türbanlı katıldı." şeklinde not düşen Aydın, öğrencisi Öksüz'ü devamsızlığını gerekçe göstererek final sınavına da almamıştı. KTÜ'nün oluşturduğu kurul, Aydın'ı suçlu bulurken, Danıştay da öğretim görevlisinin görevini kötüye kullandığına hükmetti. Aydın, 'görevi kötüye kullanma' suçundan Trabzon Sulh Ceza Mahkemesi'nde, kılık kıyafet sebebiyle öğrencilerine 'hakaret' ettiği iddiasıyla da Akçaabat Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Olay, 2010 yılının Nisan ayında gerçekleşti. Nazmiye Aydın, o gün girişimcilik dersini Akçaabat Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Verimlilik' konulu konferansa katılarak gerçekleştirdi. İkinci sınıf öğrencisi Safiye Öksüz, konferansa başörtülü olarak katıldı. Aydın, genç kızın başını açmaması üzerine yoklama listesindeki imzasının üzerini karaladı ve 'yok' yazdı. Karaladığı imzanın altına da "Ders kapsamında gidilen konferansa türbanlı katıldı." şeklinde not düştü. Öksüz, bu olaydan yaklaşık 1,5 ay sonra yapılan final sınavına devamsızlıktan kaldığı gerekçesiyle alınmadı. Bunun üzerine Öksüz, Aydın ile görüşerek derse geldiği halde yok yazıldığını ve hakkını adli mercilerde arayacağını söyledi. Nazmiye Aydın ise öğrencisini, kendisine tehdit ederek hakarette bulunduğu iddiasıyla disipline sevk etti. Disiplin Kurulu, Öksüz'e 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

Genç kız, cezanın iptali için Trabzon İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı kazandıktan sonra, yoklama kâğıdında imzasının silinmesinden dolayı 'resmî evrakta tahrifat' yaptığı iddiasıyla hocası hakkında ayrı bir dava açtı. Safiye Öksüz ve okul arkadaşları Eda Topar ve Hanife Esma Gül Şahin, öğretim görevlisi Aydın'ın kılık kıyafetlerinden dolayı kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle YÖK, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Cumhurbaşkanlığı'na şikâyette bulundu. KTÜ Rektörlüğü de şikayetler üzerine Aydın hakkında disiplin soruşturması açtı. Rektörlükçe oluşturulan kurul, Aydın'a 'görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak' suçunu işlediği gerekçesiyle 1/30 oranında 'aylıktan kesme' cezası verdi. Kurul, ayrıca, evrakta tahrifat, sınava almama ve kılık kıyafetlerinden dolayı öğrencilerine hakaret iddialarında da Aydın'ın haksız olduğu kanaatine vararak lüzum-u muhakeme karar almıştı. Öğretim görevlisi ise kurulun her üç kararı için de Danıştay'a temyiz başvurusu yaptı. İtirazı değerlendiren Danıştay 1. Dairesi, öğretim üyesi Aydın'ın 'görevi kötüye kullanma' ve 'kılık kıyafet nedeniyle hakaret' suçunu işlediğine dair yeterli delil bulunduğu için itirazın reddine ve hakkında kamu davası açılmasına karar verdi. Daire, öğretim görevlisi Aydın'ın evrakta tahrifat yaptığı yönündeki kararı ise bozarak, bu konuda yargılanmasına gerek olmadığına hükmetti.

Öğretim görevlisi Nazmiye Aydın, TCK'nın 257. maddesi gereğince 'görevi kötüye kullanma' suçundan önümüzdeki aylarda Trabzon Sulh Ceza Mahkemesi'nde, kılık kıyafet nedeniyle öğrencilerine 'hakaret' ettiği iddiasıyla da TCK'nın 12. maddesi gereğince Akçaabat Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.