banner

Bakan Dinçer’den kıyafet açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, MEB'in eski kılık kıyafet yönetmeliğinin yasakları esas alıp serbestlikler için birtakım istisnalar belirlediğini ifade ederek, ''Bizim yönetmeliğimiz ise çok kısa bir yönetmelik. Serbestliği esas alıyor ama birtakım belki güvenlik ve huzur için öngördüğümüz yasakları istisna olarak belirliyor'' dedi.

Bakan Dinçer, çeşitli programlara katılacağı Bingöl'e gitmek üzere Ankara'dan tarifeli uçakla geldiği Elazığ Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, MEB'in Kılık Kıyafet Yönetmeliği ile ilgili tartışmaların sürdüğünü belirterek, ''Şöyle bir algı oldu sanki, şimdiye kadar orta ve ilk öğretimlerde başörtüsü serbesti de yeni yasaklanmış gibi oldu. Bu tür eylemler var. Bununla ilgili ne diyeceksiniz'' sorusu üzerine Bakan Dinçer, kıyafet özgürlüğü veya kıyafet serbestliğinin, Türkiye'nin geldiği demokratik seviye itibariyle yapılması zorunlu bir davranış olduğunu söyledi.

Yönetmelikle ilgili diğer itirazların toplumda özgürlükler genişledikçe çözülebilecek durumda olduğunu, önceki yönetmelikle mevcut konumun mukayese edilmeden ''Bazı kısıtlamalar varmış'' şeklinde gösterilmesinin kendilerine yapılabilecek en büyük haksızlık olduğunu vurgulayan Bakan Dinçer, şunları söyledi:

''Benim bütün vatandaşlara tavsiyem, önceki yönetmelikteki kısıtlamaları ve uygulamaları, ifade biçimlerini görmeleri sonra da mevcut yönetmelikte ortaya koyduğumuz serbestliği fark etmeleri. Benim açımdan önemli. Öyleyse hemen şunu söylemeliyiz. Mevcut yönetmelik ile eski yönetmelik arasındaki temel yaklaşım şu; eski yönetmelik yasakları esas alıyor, serbestlikler için birtakım istisnalar belirliyordu. Bizim yönetmeliğimiz ise çok kısa bir yönetmelik. Serbestliği esas alıyor ama birtakım belki güvenlik ve huzur için öngördüğümüz yasakları istisna olarak belirliyor.''

Bakan Dinçer, açıklamanın ardından karayoluyla Bingöl'e hareket etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.