banner

Final sinavini Gangnam Style ile gectiler
Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda (BESYO) öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri, Ritim Eğitimi ve Dans Dersi'nin final sınavını, ''Gangnam Style'' şarkısı eşliğinde dans gederek geçti.

Kültür ve Gösteri Merkezi'nde düzenlenen final sınavına, 350 öğrenci, öğrenci velileri ile öğretim üyeleri katıldı.

Birinci sınıfta öğrenim gören 350 öğrenci yaklaşık bir ay içerisinde hazırladıkları gösterileri, müzik eşliğinde sınavı geçebilmek için dans etti.

''30 Saniye'', ''Oynak Canavarlar'', ''Yahşi Batı'', ''Patapat'' gibi farklı isimlerde toplam 33 grup, güncel konulardan ve Türk filmlerinden de alıntılar yaparak, sahnede gösterisini sundu.

BESYO Rekreasyon Bölümü Öğretim Üyesi, sanat yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Zinnur Gerek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 gündüz, 3 de gece bölümünün olduğunu belirterek, bütün bölümlerin birinci sınıflarının Ritim Eğitimi ve Dans Dersi'nin mecburi aldığını söyledi.

Öğrencilerin bu dersi almadan okuldan mezun olmalarının mümkün olmadığını ifade eden Gerek, ''Biz de bu derste teorik bilgileri, ritimle ilgili, dansla ilgili bilgileri derste veriyoruz ama yıl sonunda hem öğrencilere bir motivasyon hem ders adına hem de sosyalleşme sürçlerine bir nebze katkı sağlayabilme adına uygulamalı sınav formatını böyle yaptık'' dedi.

Final sınavına velilerin de çok yoğun ilgi gösterdiğini belirten Gerek, öğrencilerin tamamen kendi hür iradelerinde kendi yeteneklerini sergileyebilecekleri bir ortam oluşturduklarını vurgulayarak, bu vesileyle hem dersten başarılarını ölçme şansını yakaladıklarını hem de bir hatıra biriktirmelerine, sosyalleşmelerine katkı sağladıklarını kaydetti.

Çocukların sosyal varlık olarak yetişmesine zemin oluşturduklarının altını çizen Gerek, ''Diğer üniversitelerde bu kadar büyük bir organizasyonun olduğunu duymadım. Konservatuvar eğitimi aldım ve sporla konservatuvarı ilişkilendirerek, böyle bir format oluşturdum'' diye konuştu.

''Sahnede dans eden hiçbir öğrenci sınıfta kalmıyor''

Öğrencilerin yaklaşık bir ay önce çalışmaya başladığını vurgulayan Gerek, şunları kaydetti:

''Gerçekten de çok özgün, sosyal içerikli mesajlar mevcut, aşka dair, günlük hayata dair, engellilere dair mesajlar mevcut. Biz de bundan çok büyük keyif alıyoruz. Öğrenciden çok veli mevcut. Veliler de çocuklarını izlemekten keyif alıyor. Bu Ritim Eğitimi ve Dans Dersi'nin final sınavı. Burada 350 öğrenci, 33 grup var. Toplam 9 öğretim elemanı not veriyor. Onların ortalamalarını alıyorum, bir de kendi değerlendirmenin ortalamasını alıyorum. Ortalamanın üzerinden öğrencilerin geçme notunu belirliyorum. Adil bir değerlendirme oluyor.''

Gerek, ''Hayatında hiç dans etmeyen, kolunu dahi kaldırmayan öğrenciye sahnede dans etme mecburiyeti yaratmışız. 'Düğünde bile kolumu kaldırmam' diyen öğrencilere dersi geçebilmeleri için mecburi koyduk. Zorla da olsa sosyalleşmelerine katkı sağlıyoruz. Aslında onlara bir imkan, fırsat sunuyoruz. Bu çalışmayı yapıp, sahneden dans eden hiçbir öğrenci sınıfta kalmıyor'' diye konuştu.

Sahnede dans eden öğrencilerden Uğur Kaya da dersten not alabilmek için yarıştıklarını belirterek, hayatında ilk kez böyle bir sınava girdiğini söyledi.

Sema Akkuş da çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, ''Bir aydır çalışıyoruz. Öğrenciler genelde finale bir gün öncesinden ya da otobüste fakülteye giderken çalışır. Bu sefer öyle olmadı. Bir ay öncesinden başladık çalışmaya. Güzel hazırlandığımızı düşünüyoruz. İlk kez final sınavını dans ederek geçtim'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.