banner

Bakan Çelik’ten ‘başörtüsü’ açıklaması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başörtüsüne ilişkin yaptığı açıklamada, "Bunları aşmamız gerekiyor. Ben bu sorunun da ortadan kalkacağı, aşılacağı inancı içindeyim ama bunun bir meydan okuma, bir tartışma ortamına dönüştürülmesi doğru değil'' dedi.

Devlet Personel Başkanlığı'nca Abant'ta düzenlenen ''Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı''na katılan Çelik, oturum arasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demokratikleşme konusunda önemli adımlar attığını anlattı.

Milletle devletin her gün daha da barışık hale geldiğini vurgulayan Çelik, ''Her atılan adım, her düzenleme geçmiş yıllarda çok anlamsız tartışmaların çekişmelerin gereksiz olduğunu ve zamanın heba edildiğini ortaya çıkartıyor. Bu dönemde önemli değişimler oldu. Bir gencimiz üniversite eğitimini alıyor ve diplomasını bu devlet veriyor. Başı açık olmadığı için bu diploması işlevsiz hale geliyor ise tabi ki bu ciddi bir haksızlığı da beraberinde getiriyor'' diye konuştu.

''Hoşgörü ortamı içinde çözülmeli''

''Türkiye geçmişten bu yana sürekli bu konuları tartıştı tartışıyor'' diyen Çelik, şunları kaydetti:

''Ben inanıyorum ki önümüzdeki dönemde 5-10 yıl geriye dönüp baktığımızda, bir hanım kızımızın üniversiteyi bitirmiş, diplomasını almış birçok özellikli bir eleman haline gelmiş birisinin halen mağduriyet yaşadığı görüyoruz. 10 yıl sonra belki nelerle uğraşmışız, anlamsız işlerle uğraşmışız gibi değerlendirmeler yapacağız. Bu meseleler insan merkezli ve temel haklar çerçevesinde ele alınmalı. Hoşgörü ortamı içinde çözülmeli. AK Parti'nin genel bakışı budur.''

Geçmişte başörtülü kızların yurt dışında eğitim almak zorunda kaldığını hatırlatan Çelik, ''Kızlarımız dünyanın dört bir yanında okudular. Bunu getirip başörtülü başı açık şeklinde dönüştürmenin bir anlamı yok. Her ailede başı açık başı örtülü insanlar var. Biz dostça kardeşçe yaşarken insanların tercihlerine istikballerine engel teşkil edecek şekilde dönüştürmek doğru değil. Bunları aşmamız gerekiyor. Ben bu sorunun da ortadan kalkacağı, aşılacağı inancı içindeyim ama bunu bir meydan okuma bir tartışma ortamına dönüştürülmesi doğru değil'' ifadelerini kullandı.

Doğum izninin artırılması

''Kadınlarla ilgili atılacak adımların istihdama ve iş gücüne katılımını engellemeyecek şekilde olması gerekir'' diyen Çelik, şunları bildirdi:

''Bildiğiniz gibi doğum izinleri doğum öncesi ve sonrası ikişer aydı. Şimdi talep 3 ay doğum öncesi, 3 ay doğum sonrası şeklinde. Bununla ilgili bakanlıklarla değerlendirmelerde bulunuyoruz ama tekrar ediyorum, bu kadın istihdamına olumsuz yansımamalı. Eğer olumsuz yansıyacaksa kadınlarında bu izin süre artışını düşünmemesi gerekir ama eğer olumlu yansıması olacaksa, bizler de çalışmalarımızı sürüdürüyoruz.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.