banner

İSTANBUL AB’ye HAZIRLANIYOR projesi başlıyor
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Birliği sürecinde İstanbul'da yeni pilot bir proje başlattıklarını ifade ederek, "Bunu ilk defa burada sizlerle paylaşıyorum. 'İstanbul AB'ye Hazırlanıyor' projesi kapsamında bütün kaymakamlıklarımıza ve belediyelerimize İstanbul'daki tüm ilçelerimize ayrı eğitimler hazırlayacağız.” dedi.
egemen_bagisAvrupa Birliği Bakanlığı ve Beylikdüzü Belediyesi işbirliği ile "Avrupa Birliği Sürecinde Proje Fırsatları Konferansı" düzenlendi. Programda, Türkiye'nin katılım sürecinde AB mali yardımlarından etkin bir şekilde faydalanma yolları değerlendirildi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ünal Kacır, Nurettin Nebati ve Mehmet Muş'un katılımlarıyla gerçekleştirilen konferansa Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ev sahipliği yaptı. Kaya Ramada Plaza'da
yapılan konferansa, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Mehmet Cangir, Beylikdüzü Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, Avcılar Kaymakamı Savaş Tuncer, Belediye Başkan Yardımcıları, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli de katıldı.
Beylikdüzü Belediyesi'nin tanıtım filminin gösterildiği konferansta konuşan Bakan Egemen Bağış, Beylikdüzü Belediyesi'ne övgüler yağdırdı. Bağış, "Özellikle kadınlarımız ve gençlerimiz için merkezler kurulması Beylikdüzü demokrasisi adına küçük bir adım ama Türkiye'nin AB standartlarında bir demokrasi haline gelmesi için çok büyük bir adım" dedi.
Avrupa Birliği sürecinde İstanbul'da yeni pilot bir proje başlattıklarını ifade ederek, "Bunu ilk defa burada sizlerle paylaşıyorum. 'İstanbul AB'ye Hazırlanıyor' projesi kapsamında bütün kaymakamlıklarımıza ve belediyelerimize İstanbul'daki tüm ilçelerimize ayrı eğitimler hazırlayacağız. Bununla birlikte Ortaköy'deki ofisimizin dışlında Ataşehir'de ayrı bir eğitim merkezi kurmayı planlıyoruz. Orada kaymakamlıklarımızın ve belediyelerimizin AB konusundaki uzmanlarını yetiştirilme konusunda yeni bir çalışmayı başlatacağız. Bu konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ile ilk adımı atacağız ve Türkiye'de bu pilot projeyle farklı bir çabayı ortaya koyacağız. AB süreci sadece Brüksel'de masada oturup müzakerelerin yapıldığı bir süreç değil, artık 81 ilimizde her ilçemizde, her beldemizde vatandaşın hayatına dokunan bir süreç haline geldi" dedi.
Geçen AB fonlarıyla 43 bin gencin eğitime gönderildiğini anlatan Bağış, bu sene ise bu rakamı 55 bine çıkaracaklarını söyledi. Bağış, "AB'nin imkanlarını en iyi şekilde kullanıp, vatandaşımızın kullanımına sunmak için elimizden gelen her türlü çabayı gerçekleştiriyoruz. 2002'den bu yana 3 binin üzerinde projeye 380 milyon Avro hibe sağlamışız. Bundan sonra da sivil toplum kuruluşlarımızla, belediyelerimizle, derneklerimizle birlikte yapabileceğimiz çok önemli projeler olacağını hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Konferansa ev sahipliği yapan Başkan Yusuf Uzun ise, AB sürecinde yapılan verimli ve mücadeleci çalışmalardan dolayı Bakan Bağış ve ekibini tebrik etti. Başkan Uzun, Beylikdüzü'nün İstanbul'un yeni ilçelerinden biri olduğunu hatırlatarak, AB yolunda her noktada yaşam kalite ve standartlarını yukarıya çıkarmak ve AB standartlarına ulaştırmak ve hatta AB standartlarını güncellemek adına göreve geldiklerini ifade etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.