banner
banner
banner

Ya mezun edemeyeceklerimiz?
Mezuniyet törenleri hüznün, gururun, sevincin adeta insanı sarhoş ettiği, duyguların birbirine arapsaçı gibi karıştığı, ayakların yerden kesildiği ve bizlerde unutulmayacak anılar bırakan törenlerdir. Töreni düzenleyen kurum, imkânlarını en son haddine kadar seferber eder. Öyle ya, kolay değil; tarlaya ekilen tohumlar ürüne dönüşmüştür. Öyle bir ürün ki bu, toplumların kaderini, yaşam standardını derinden etkileyen; onurlu, başı dik olmasını sağlayan veya mazlum toplumlar arasına sürüklenmesine neden olan bir ürün.

Mezuniyet törenlerinde en haklı gururu yaşamak tabii ki, anne babaların hakkıdır. Anne babaların gözlerindeki mutluluk, kalplerindeki gururun oluşturduğu ruh hali, unutulacak gibi bir şey değildir. Tören sonunda biz öğretmenlere yapılan samimi iltifatlar, bir sonraki dört yıl için enerji kaynağıdır.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında, Deva Eğitim Kurumları çatısı altında bulunan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencilerimizin %70’i doğrudan, %29 ise baraj derslerinden sorumlu geçmiştir. Yüzde yüze yakın, bir sınıf geçme başarısının elde edilmesi, kurumumuzda görev yapan tüm personeli son derece mutlu etmiştir. Bu başarı, ekip ruhunun, insan sevgisinin, insana verdiğimiz değerin bir ispatıdır.

9. sınıf öğrencilerimizin yaklaşık %20’si sınıf tekrarı yapmış öğrencilerden oluşmaktaydı. Okulumuzdaki fiziki şartların uygunluğundan ötürü, sınıf sayıları 24’ü geçmemektedir. Sınıf sayısının azlığı, her bir öğrenci için kaliteli bir öğrenme ortamının sunulması başarımızın bir diğer unsuru olarak görülebilir. Yürekleri dağlayan, bizleri huzursuz eden mesele şudur ki, okulumuzdaki bu imkânları bulamayan, 50 veya 60 kişilik sınıflarda eğitim-öğretim yapılmaya çalışılan, yapılması da mümkün olmayan okullarımızda 9. sınıflarda başarı, son derece düşüktür. Gençlerimizin göz göre göre ateşe atılmaları, hayallerinin karartılması, eğitim camiası içinde olan her vicdan sahibinde derin bir huzursuzluk yaratmaktadır.

Millet olarak bu haksızlığı çözmek, gençlerimizi layık oldukları ortamlarda eğitmek, mezuniyet törenlerinde ailelerinin göğsünü kabartmalarını sağlamak hepimizin insanlık görevidir. Başı dik toplumlara giden yol, insana yapılan yatırımlardan geçmektedir.

Özel Deva Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Dr. Demirel Aktaş

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.