banner
banner
banner

Öğrencilerde benmerkezcilik
Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanma, kendi duygu, düşünce, davranış ve gereksinmelerinden başka hiçbir şeyi önemsememe, insanların onsuz yapamayacağını, ona ihtiyacı olduğunu düşünme olarak, benmerkezcilik öğrenci açısından önemli sonuçlara sahiptir.

Özellikle, benmerkezcilik, çocuğun, gencin işbirliği kurmasını olumsuz etkileyebilir. Benmerkezci tutum öğrencinin birden fazla kişinin gerektirdiği amaç/ amaçlarını gerçekleştirme düzeyini engelleyebilir.

Benmerkezciliğin yol açtığı işbirliği yoksunluğu bulunan öğrencilerde sosyal ilişkilerde güçlü olması beklenemez. Böylece, bu öğrencilerin empati duygusunun gelişmesi de olası değildir. Empati duygusu geliştiremeyen öğrencinin çevresine uyum sağlaması beklenemez. Uyum sağlayamayan öğrencinin çevresine yabancılaşmasına kaçınılmazdır. Yabancılaşan öğrencinin bulunduğu sınıfa ait bir kimlik duygusu geliştiremez. Böylece, öğrencinin kendini değerli duyumsaması mümkün müdür?

Kedini değerli hissetmeyen bir öğrencinin öz saygı ve öz güven düzeyleri düşük olması muhtemeldir. Böylece bu öğrencilerimizin psikolojik olgunluğa sahip olduğunu kim söyleyebilir?

Yine, öğrencinin öz güven eksikliği demek öğrencinin akademik başarısızlığı demektir. Başarı duygusu geliştiremeyen öğrenci bir insan için temel güdülerden olan üstünlük duygusunun karşılanamaması anlamına gelecektir.

Bilindiği gibi bir insan olduğu kadar öğrenci içinde kendini gerçekleştirme önem taşımaktadır. Elbette, benmerkezci ve dolayısıyla özgüven eksikliği eksik olan bir öğrencinin kendini gerçekleştirmesi beklenemez.

Sonuç olarak öğrencinin benmerkezciliği olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor. Benmerkezcilik, öğrencinin çevresiyle uyumlu birliktelik kurmasını engelliyor. Bu durumda öğrencinin yalnızlaşmasına neden olabiliyor.

Diğer taraftan, öğrencinin benmerkezciliği beraberinde çevresiyle iletişim sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu da öğrencinin çevresiyle çatışmasına yol açıyor.

Çocuğun benmerkezci yetişmemesinde çocukluk dönemi başlı başına önem taşıyor. Bu dönemde çocuk güvenli bir çevrede yetişmek durumundadır.

Emekli Akademisyen Hasan Güneş

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.