banner
banner
banner

Okul öncesi dönemde yaşam becerileri eğitiminin önemi
Pedagog A.Şima Sunder - Lions Quest Yaşam Becerileri Programı Eğitimler Koordinatörü

lionsErken Çocukluk Eğitimi sürecinde 0-6 Yaş “Okul Öncesi Dönem”i, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, onların sosyal-duygusal, bedensel ve bilişsel  gelişim aşamalarında büyük rol oynayan temel Eğitim Dönemi olarak kabul edilmektedir.

Anne ve babalar, en değerli varlıkları olan bebeklerini  kucaklarına aldıkları ilk andan itibaren onun özellikle sağlıklı yaşaması, güçlü ve dirençli olması için büyük özen ve duyarlılık göstermekte, yaşadığı ortamı mümkün olan  en uygun koşullarda hazırlayarak büyütmek istemektedirler.

Temel eğitim ve gelişim  dönemine gelindiğinde ise aileleri, dünyada  ve özellikle ülkemizde çocuklarımıza ihtiyaçları olan sağlıklı ortamı ve beslenmeyi, nitelikli eğitimi, sağlam gelişim imkanlarını verememenin kaygıları sarmaktadır. İşte tam da bu dönemde, söz konusu bu kaygıları umuta çevirecek, onlara uygun eğitim uygulamaları ile yol gösterecek okul öncesi eğitim kurumlarına, bilgili ve deneyimli öğretmenlere, rehberlik uzmanlarına, çocuk doktorlarına ve merkezlerine ihtiyaç duyarlar. Doğru isimlerin ve kurumların  yönlendirmesi ile önce aile içinde daha sonra da okul  öncesi eğitim kurumlarında yaşlarına uygun eğitimle yetişme fırsatı bulan çocuklarımız da, bu dönemi sağlam kazanımlarla yaşamış olacaktır.

Çocuklarımız okul öncesi dönemde bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan  gelişimlerini büyük ölçüde tamamlamış olurlar. Bu nedenle, kendilerini bekleyen uzun akademik hayata ya da yaşamın kendisine en iyi şekilde hazırlanabilmelerinde okul öncesi eğitim kurumlarından alacakları destek büyük önem taşımaktadır.

Okul Öncesi Dönemde  ilköğrenime hazırlık aşamasını yaşayan çocuklarımızın okulda uyumlu  olmaları, akademik  başarının  ve kendilerine olan güvenin artması için önemli destek oluşturmaktadır. Bu başarıyı sağlamak ve sürekli kılmak için  okul öncesi dönemde kurumlarda uygulanan programların etkisi çok  büyüktür.

Modern ve bilimsel  eğitim programları arasında ilk sırada yeri olan Yaşam Becerileri Eğitim programı yöntemleri ile hazırlanan ve sosyal duygusal öğrenme esasları erken yaşta uygulanan ortamlarda eğitilen çocuklar için hedeflenen başarıyı elde etmek kolaylaşmaktadır. Bu nedenle de öğretmenlerin  bu yöntemleri kazanarak temel eğitimi sağlamaları beklenmektedir. Bu süreçte  aileyi de içine alan ortak yaklaşımlar öğrencinin kazanacağı değerleri güçlendirmektedir.

lions_quest_22Yaşam Becerileri Eğitim programında çocukların, bir oyun ortamı içinde  güçlü, yaratıcı, yaşadığımız yüzyılda ihtiyaç duyulan  hızlı akıl gelişimine uygun program ve malzeme ile gelişimleri desteklenmektedir.  Ayrıca söz konusu programın sağladığı ilişki odaklı eğitim ortamında çocukların sosyalleşmeleri, oto kontrolleri ve duygusal gelişimleri sağlanmaktadır.

Öğrenme motivasyonları yükselmiş yaratıcı ve üretken bir nesil için erken yaşta en uygun ortamı sağlamak umuduyla tasarlanan Okul Öncesi Dönemi’nde, kendilerine güven duyarak büyüyen, cinsel kimlik kazanan, kendini tanıyan, zihinsel/bilişsel yetenekleri, kapasiteleri artan ve fiziksel sağlıkları gelişen çocukların çevreleri ve akranları ile iletişimlerinin de güçlendiği unutulmamalıdır. Birbirleri ile olumlu ilişkiler kurdukları ortamda çocukların saldırganlık ve şiddet eğilimleri azalmakta, düzene ve disipline uyumları için birlikte çözümler geliştirilmektedir.

Çocuklarımızın kendi çözümlerine  ulaşmaları  ve kişiliklerinin güçlenmesini sağlayarak doğru kararlar vermeleri sürecine de yardımcı olan Yaşam Becerileri Eğitim Programı ile erken yaşta  yetişen çocuklarımızı sağlam ve sağlıklı bir geleceğe hazırlamak, korumak; haklarının  ve ihtiyaçlarının farkına varmalarını sağlamak yetişkinlerin ve eğitimcilerin en önemli görevlerinden biri haline gelmiştir. Zira unutulmamalıdır ki çocuklarımızın, sadece bilgi sahibi olmaları, maalesef, ne akademik hayatta ne de sosyal hayatta başarılı olabilecekleri anlamına gelmemektedir. Öğrenme motivasyonları yükselmiş yaratıcı ve üretken bir nesil yaratabilmek için okul öncesi döneme özellikle önem ve ağırlık vermek büyük önem taşımaktadır.

Görüşler

“Böyle bir organizasyona dahil olmaktan şahsım adıma öncelikle tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi bir borç bilirim. Yaşam becerileri eğitimine aktif katılım ve etkinlikler  oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da eğiticiydi” Başak Bozkurt / Özel Koşuyolu Mozaik İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni

“Öncelikle tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi bir borç bilirim. Aktif katılımlı bu bilgilendirme seminerinde öğrendiklerimi  öğrencilerime uygulayarak güzel geri dönüşler almak beni mutlu etti.”  Müjgan Tangül / Özel Koşuyolu Mozaik İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni

lions Quest Yaşam Becerileri Eğitimi okul öncesi eğitimin öneminin bilincinde, eğitim felsefesini oluşturmuştur. Yaşam becerileri eğitim programı, çocuklara, yetişkinlerin olmalarını istedikleri yerde değil, onların bulunduğu yerde yaklaşmanın gelişim açısından daha yararlı olduğunu savunan bir yaklaşımdır. Çocukların özel beceri, yetenek ve ilgi alanlarını geliştirmek için düzenlenmiş bir programdır. Çocuklar planlama sürecine dahil edilmişlerdir. Etkin öğrenme kavramı ile birlikte, etkin iletişim metotları ile birlikte kullanılır.

Yaşam becerileri eğitiminde bizlere sağladığınız katkılar için teşekkür ederiz.” Ebru Kırveli / Sihirli Orman Anaokulları  Genel Eğitim Koordinatörü

“İnsan gelişiminde erken çocukluk dönemi tüm gelişim alanlarında yaşam için gerekli becerilerin gelişiminin en hızlı olduğu bir zaman dilimidir. Bu dönem, sosyo-duygusal öğrenme yoluyla kişilik ve karakter gelişimine destek olunması gereken bir dönemdir.

Yaşam Becerileri Programı’nın Türkiye’ye geldiği 2007 yılından bu yana programın oluşumunda çeşitli roller aldım. Okul Öncesi ve İlköğretim yılları için uygulamaya geçen programın  kültüre uyarlanması çalışmalarındaydım. Öğretmen seminerlerine katıldım. Sonrasında iki kez yapılan değerlendirme çalışmasının yürütücülüğünü yaptım. Programı farklı açılardan görme ve değerlendirme fırsatım oldu.

İçerikle ilgili çalışmalarımda programın alışıla gelmiş bir içerikten uzak olduğunu gördüm. Didaktik bir yöntem yerine çocukları içine katan demokratik ve paylaşımcı bir yöntem ile yazılmış bir program olması dikkat çekiciydi. O dönemde öğretmenlerin olumlu sınıf kültürü oluştumasına fırsat vereceğini düşünmüştüm. Ardından öğretmen seminerlerine katıldığımda, prorgamdaki bu içerik ve yöntemin seminerlerdeki yaklaşım ve tutuma yansıdığını gözlemledim. Seminerler sonrası öğretmenlerin seminerlerle ve programla ilgili olumlu söylemlerini paylaştıklarını gördüm. Değerlendirme çalışmalarında ise sınıf ortamı ve öğrenci davranışlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşıldı.

Yaşam Becerileri Programı her zaman için değişen farklılaşan ve uygulandığı sınıfın özelliklerine uygun hale getirilebilen esnek bir program olma özelliğini de koruyarak, Türkiye’de 10 yılını tamamlıyor. Türkiye’nin okullarda sosyo-duygusal gelişimi destekleyen bir programa ihtiyacı var. Yaşam Becerileri Programı bu ihtiyaca cevap verebilecek bir program.”

Yrd. Doç. Dr. Mine Göl Güven / Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Öğretim Üyesi

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.