banner
banner
banner

Kendisine inanmayan öğretmenine inat ressam oldu
Antalya'da yaşayan ve ortaokul öğrencisiyken yaptığı bir resmi gösterdiği öğretmeninin kendisine inanmadığı "Eissenmenger Sendromu" hastası Eray Yeğenoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü kazandı.

Eissenmenger SendromuKastamonu'da ticaretle uğraşan bir baba ile ev hanımı annenin ilk çocukları olarak dünyaya gelen 22 yaşındaki Eray Yeğenoğlu'na, 10 günlükken gittiği hastanede kalp rahatsızlığı olan "Eissenmenger Sendromu" teşhisi konuldu.

Hastalığı nedeniyle tedavi gören ve ilerleyen yıllarda yaşıtları gibi efor sarf edemeyen Yeğenoğlu, ortaokulda resme olan yeteneğini keşfetti. Ortaokul ikinci sınıftayken resim öğretmenin verdiği ödev üzerine vazo ve çiçek resmi çizen Yeğenoğlu'na öğretmeni, "Bu resmi sen yapmamışsın" diyerek azarladı.

Bunun üzerine hırslanarak resimle daha fazla ilgilenmeye ve daha iyi resimler yapmaya başlayan Yeğenoğlu, Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazandı. Yeteneğiyle kendisini fark ettiren Yeğenoğlu, ilk kişisel resim sergisini lisede açtı.

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılanUğur Acar'ın portresini yaptı

Yeğenoğlu, başarılı bir lise hayatının ardından Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü kazandı. Sanatın toplum için yapılması gerektiği felsefesinden yola çıkan Yeğenoğlu, organ nakline dikkat çekmek amacıyla Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın yağlı boya portresini yaptı.

Bu yıl üçüncü sınıfta eğitimini başarıyla sürdüren Yeğenoğlu, ikinci kişisel resim sergisini açma hazırlıkları yapıyor.

Yeğenoğlu, hastalığı nedeniyle kendisinin de bir gün kalp nakline ihtiyaç duyma ihtimali bulunduğuna işaret ederek, toplumun organ nakline önem vermesi gerektiğini söyledi. Yeğenoğlu, yaptığı resmi Uğur Acar'a gösterdiğini, Acar'ın resmi çok beğendiğini söyledi.

İnsanın azmedince başaramayacağı şey yok

Hastalığının kendisini olumsuz etkilediğini dile getiren Yeğenoğlu, "Diğer insanlar kadar efor sarf edemiyorum. Sanatımla ve yaptığım işle, hiçbir zaman pes etmeden üniversite yıllarına gelmeyi başardım. İnsanın azmedince başaramayacağı bir şey olmayacağına inanıyorum" dedi.

Toplum için barış, huzur ve özgürlük gibi kavramlar kadar sağlığın da önemli olduğunu vurgulayan Yeğenoğlu, "Bir sanatçı tabloları ile milyon dolarlar kazanmayı amaçlamaktan ziyade önce sanatı ile insanlık yararına, farkındalık adına eserler veriyorsa mutlu olmalıdır. Sanatla uğraştığım sürece bu düşünceyi eserlerimde yaşatmaya çalışacağım. Beş parasız kalsam bile halkın ressamı olmak için her dilde anlaşılan aşk gibi eserler üretmekten gurur duyacağım" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.