banner
banner
banner

Atanamayan öğretmenlerin sözcüsü
4 yıl 9 ay sonra özgürlüğe merhaba diyen Mustafa Balbay, cezaevi döneminde ve cezaevinden çıktıktan sonra da atanamayan öğretmenler sorununu sık sık gündeme getirmesiyle öne çıktı.

Gazeteci olarak çok şey yapmış, 32 kitap yazmış, şu anda da kalemini elinden bırakmamış bir milletvekili olan Mustafa Balbay, 4 yıl 9 ay sonra özgürlüğe merhaba dedi.

Ergenekon davası nedeniyle cezaevinde 4 yıl 9 ay tutuklu kalan Gazeteci, yazar, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, bugünlerde özgürlüğün tadını çıkarıyor. Evli ve iki çocuk babası Balbay, boş vakitlerin çoğunu ailesiyle geçirmeyi tercih ediyor.

1960 yılında Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Güney beldesinde doğan Mustafa Balbay, ilkokul eğitimini de bu beldede tamamlıyor. 1971 yılında Burdur’daki deprem nedeniyle ailece Aydın’ın Nazilli ilçesine yerleşiyorlar ve Balbay’ın ortaokul ve lise yılları Nazilli’de geçiyor.

Üniversite eğitimi ise Balbay için hayatında önemli bir yere sahip. Çünkü Türkiye’nin önemli gazetecileri arasında yer almasını sağlayan kapı Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanmasıyla açılıyor. 1980 yılında henüz daha öğrenciyken gazetecilik yapmaya başlayan Balbay, İzmir'in yerel yayın organı Gazete İzmir'de çalışıyor. 1981 yılında öğrenim gördüğü İletişim Fakültesi’ni birincilikle bitirerek, önemli bir başarıya imza atan Mustafa Balbay, gazetecilik kariyerine ulusal basının önemli gazeteleri olan Milliyet ve Cumhuriyet’te devam ediyor.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SÖZCÜSÜ

Bir dönem Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde dersler de veren Mustafa Balbay, cezaevi döneminde ve cezaevinden çıktıktan sonra da atanamayan öğretmenler sorununu sık sık gündeme getirmesiyle öne çıktı.

Balbay öğretmenler gününde kaleme aldığı bir yazısında şu satırları yazmıştı: “İnsanı insan yapan eğitimin mimarı öğretmenler, bugün Türkiye’de eğitim deyince en son akla geliyor. Belki de atanamayan öğretmenler bu cümleye karşı çıkacaklar ve şöyle diyecekler: “Ne demek öğretmenler en son akla geliyor; hiç akla gelmiyor. Eğitimin direği öğretmendir. Türkiye’de ise öğretmenler iktidar hedeflerinin bir parçası olarak kullanılıyor. Bunun somut örneği, atama yapılırken eğitim sisteminin gerçek gereksinimlerine değil, hedeflenen neslin oluşmasını sağlayacak derslerin öğretmenlerine öncelik verilmesi.  Bunun sonucu olarak da binlerce öğretmen yıllardır atama bekliyor. Belki de dünyanın hiçbir ülkesinde görmeyeceğimiz bir haber serisine sahibiz; atanamadığı için intihar eden öğretmenler! Öğretmen deyince iftihar akla gelmesi gerekirken bizde intihar geliyor. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum sözü yönetim katlarında içerik ve anlam değiştirdi: Bana bir harf öğretmeye kalkanın, haddini bildiricisi olurum! Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır sözü şu hale geldi: Öğretmenler, yeni nesli yetiştirirken bizim esirimiz olacaksınız!  100 yıl sonrasını düşünüyorsan toplumu eğit sözü dama atıldı:100 yıl sonrasını düşünüyorsan, bugünün boşa geçiyor demektir.”

32 KİTABA İMZA ATTI

Dönekrasi (1996) Türban Kime Kurban (1997) Ülkelere Değil Savaşa Düşmanım (1997)Copokrasi (1997)Cepokrasi (1998) Balkanlar (1998) Orta(daki) Asya Ülkeleri (1999) Yemen Türkler Mezarlığı (2000) Affedersin La Fontaine (2000) Yürüt Ya Kulum Demireller Tarihinde 2. Yahya Vak'ası (2001) Güvercin, Kurt, Bir de Arı Ele Geçirince İktidarı (2002) Çin'in Uzun Yürüyüşü (2003) Afrika'nın Uçlarında (2003) Tarihin Arka Odası: Amerika (2005) İran Raporu (2006) Suriye Raporu (2006) Irak Bataklığında Türk-Amerikan İlişkileri (2007) Devlet ve İslam (2007) Heyecan Yaşlanmaz (2007) Çanakkale'den Avustralya'ya ANZAK TÜRKLERİ (2008) 12 Eylül Sol-Kırımı, 78'liler (2008) Nasreddin Hoca ile Eşeği (2009) Nasreddin Hoca ile Çocuklar (2009) Silivri Toplama Kampı ZULÜMHANE (2010) Düşünüyorum Öyleyse Sanığım ZULÜMNAME (2011) Demokrasi Tanrısı ZULÜMDAR (2011) Gülümsemek Direnmektir (2012) Halit Çelenk Anlatıyor – Denizlerin Davası(2012) "O Mektubu Yazan Bendim..." (2012)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.